6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSport14 medalii pentru atleţii olteni

14 medalii pentru atleţii olteni

Atleţii olteni au urcat de 14 ori pe podium la Campionatul Naţional rezervat juniorilor 2, desfăşurat weekendul trecut pe stadionul „Iolanda Balaş Soter" din Bucureşti. O comportare meritorie au avut reprezentanţii LPS „Petrache Trişcu" – CS Universitatea Craiova, care s-au întors acasă cu 11 medalii, dintre care trei de aur, trei de argint şi cinci de bronz. Costinel Ştefan (LPS „Petrache Trişcu") a cucerit două titluri naţionale, în probele de sprint, 100 şi 200 m.

Şi Andreea Cojocaru (LPS-CS Universitatea) a cucerit medalia de aur, la 400 m garduri, sportiva craioveană adăugându-şi la titlul naţional alte două medalii, ambele de argint, la 400 m şi împreună cu ştafeta de 100+200+300+400 m de la LPS „Petrache Trişcu", din care au mai făcut parte Ana Maria Fuiorea, Adelina Tănasie şi Roxana Ene. Ultima dintre ele, antrenată chiar de mama sa, Eugenia Ene, a mai cucerit două medalii, argint la 200 m şi bronz la 400 m. Şi Adelina Tănase a mai luat o medalie de bronz, în proba de 800 m.

Pe a treia treaptă a podiumului au mai urcat Maria Gângioveanu (5 km marş, LPS), Iulian Zara (10 km marş, LPS) şi Luminiţa Achim (5.000 m, LPS-CSU).

CSM Slatina a obţinut un titlu naţional, prin ştafeta masculină de 100+200+300+400 m, alcătuită din sportivii Daniel Budin, Constantin Postelnicu, Cornel Glişcă şi Marian Glişcă. Mariana Fica, de la CS Pandurii Târgu Jiu, a ocupat locul trei la 400 m garduri, iar echipa masculină de ştafetă 4×100 m a Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân" din Râmnicu Vâlcea (Marius Vlad, Ionuţ Neagoe, Eduard Masala, Silviu Simionoiu) a cucerit medalia de bronz. Finala juniorilor 2 a adunat un număr foarte mare de participanţi, 477 de sportivi (211 la feminin, 266 la masculin) de la 104 cluburi din ţară. La sfârşitul acestei săptămâni va veni rândul atleţilor de la categoriile de vârstă seniori, tineret şi juniori 1 să lupte pentru medalii, tot în Capitală.