24.8 C
Știri de ultima orăSportGăzarii au înlocuit Jiul cu Sopotul

Găzarii au înlocuit Jiul cu Sopotul

„Jerry“ Gane a profitat din plin de pauza forţată din campionat şi şi-a testat jucătorii într-un amical cu CS Sopot, echipă care aspiră să joace sezonul viitor în Liga a III-a.

Divizionara secundă Gaz Metan CFR Craiova a susţinut vineri dimineaţă, la „Depou", un joc amical în compania formaţiei CS Sopot, campioana judeţului Dolj, asta ca să rămână conectaţi la campionat. „Găzarii" ar fi trebuit să joace sâmbătă împotriva Jiului Petroşani, în cadrul etapei a 33-a, însă formaţia din Valea Jiului s-a retras, craiovenii urmând să contabilizeze o victorie cu 3-0, la „masa verde". Elevii lui Ionel Gane s-au impus cu scorul de 2-1 (1-0) în jocul cu Sopotul, golurile gazdelor fiind marcate de Sorin Chivu (‘20) şi Olivian Surugiu (‘58), replica oaspeţilor venind de la Loredan Mitroi, în minutul 72. Diferenţa dintre cele două combatante ar fi putut fi ceva mai mare dacă fundaşul Octavian Nicola n-ar fi nimerit bara din lovitură de pedeapsă, în minutul 49, iar Alex Neacşa, Yuki Nakamura şi Marian Preda ar fi fost mai inspiraţi în faza de finalizare.

„Jerry" Gane a început această partidă de verificare cu Râmniceanu – Firoiu, Feleagă, Nicola, D. Rădoi – Mirescu, M. Găman, Niţu, Neacşa – S. Chivu, Yuki. Tehnicianul Gaz Metanului CFR Craiova i-a urmărit în partea a doua a întâlnirii şi pe Cojocaru – Pătrană, L. Preda, Roşianu, D. Oprea, Stanciu, Surugiu, Niţă, Lăpădat, M. Preda şi Cândea.

De partea cealaltă, CS Sopot i-a avut pe teren pe: Rizan – I. Barbu, Bădoi, Tudoran, Stuparu – Surcel, Zaharia, Şt. Florescu, G. Barbu, Sandu – Dascălu. Antrenorul-jucător Ştefan Florescu i-a mai folosit pe parcurs pe Bouleanu, Dragomir, L. Mitroi, Cotav, Cimpoieru şi japonezul Taka.

Antrenorii, mulţumiţi şi optimişti

Ambii tehnicieni s-au declarat mulţumiţi în urma acestui test, afirmând la unison că a fost util în vederea viitoarelor partide, care sunt extrem de dificile. Gaz Metan CFR Craiova va juca sâmbăta viitoare, în ultima etapă, acasă, contra arădenilor de la UTA Arad şi, în cazul unei victorii, ar îndeplini obiectivul impus de „Jerry" Gane, mai exact, nouă puncte în ultimele trei meciuri, beneficiind astfel şi de o clasare mai bună. La rândul său, CS Sopot îşi doreşte enorm să participe din sezonul viitor în Liga a III-a, dar pentru asta trebuie să câştige barajul interjudeţean pe care îl va susţine, pe 16 iunie, în compania echipei Dunărea Turris Turnu-Măgurele.