14.5 C
Știri de ultima orăSportAlina Dumitru s-a impus la Tunis

Alina Dumitru s-a impus la Tunis

Campioana olimpică Alina Dumitru a reuşit să termine pe prima poziţie la categoria 48 kg, în cadrul turneului internaţional de judo Grand Prix de la Tunis, prima competiţie care oferă puncte pentru calificarea la JO 2012, notează asport.ro. Sportiva noastră le-a învins succesiv pe Louise Raynaud (Franţa), Tetiana Lusnikova (Ucraina), Amelie Rossenue (Belgia), iar în finală a fost net superioară franţuzoaicei Laetitia Payet. În urma acestui succes, Alina Dumitru a contabilizat 200 de puncte pentru calificarea la JO de la Londra şi un cec de 4.000 de dolari. Tot la categoria 48 kg, Carmen Bogdan s-a clasat pe locul trei, aceeaşi poziţie fiind ocupată şi de Corina Căprioriu, dar la 57 kg, în timp ce Andreea Chiţu a terminat pe locul 5. La categoria 52 kg, Andreea Cătună şi craioveanca Monica Ungureanu au fost eliminate în turul 2. La masculin, la categoria 66 kg, Dan Fîşie a fost eliminat încă din turul inaugural.