7.3 C
Știri de ultima orăSportGimnastele, bronz pe echipe

Gimnastele, bronz pe echipe

Echipa feminină de gimnastică a României a câştigat medalia de bronz în cadrul Campionatelor Europene de la Birmingham, informează mediafax.ro. Lotul României, format din Ana Porgras, Amelia Racea, Raluca Haidu şi Diana Chelaru, a obţinut 164,975 puncte şi nu a reuşit astfel să păstreze titlul european câştigat în 2008, „aurul" fiind obţinut de Rusia, cu 169,700 puncte, iar „argintul" de Marea Britanie, cu 168,275 puncte. Gimnastele ruse nu au mai câştigat titlul european pe echipe din 2002, iar Marea Britanie se află pentru prima dată pe podium într-un concurs internaţional feminin pe echipe.

Ieri, gimnasta Ana Porgras (foto), calificată în finalele pe aparate la bârnă şi paralele (senioare), a fost retrasă din competiţie, din cauza inflamaţiei de la glezna dreaptă care a jenat-o pe parcursul calificărilor şi finalei pe echipe. Calificată cu prima notă în finala la bârnă, Ana Porgras va fi înlocuită cu Amelia Racea, iar la paralele, locul româncei va fi luat de prima rezervă, italianca Vanessa Ferrari.