21.7 C
Știri de ultima orăSportTalpoş, pe 4 la Viena

Talpoş, pe 4 la Viena

Atleta craioveană Luminiţa Talpoş a reuşit să încheie pe locul patru la ediţia din acest an a maratonului internaţional de la Viena, competiţie pe care a câştigat-o de două ori în carieră (2007 şi 2008). Sportiva noastră a terminat cursa de 42,195 km în 2 ore, 33 de minute şi 37 de secunde, informează sport365.ro. Prima care a trecut linia de sosire a fost kenyanca Hellen Kimutai, cu timpul de 2h 31 min. 8 s, aceasta fiind urmată de compatrioata sa Irene Kemunto – 2h 31 min. 28 s, şi de ucraineanca Olga Kalenarova – 2h 33 min. 05 s.

În cadrul aceleiaşi întreceri a mai participat o atletă craioveană, Alina Olaru-Niţuleasa, aceasta clasându-se pe locul şapte, în 2h 46 min. 27 s.

În proba masculină de la Viena s-a impus kenyanul Henry Sugut, cronometrat în 2h 08 min. 40 s, urmat de compatriotul său, Joseph Lomala – 2h 09 min. 32 s, şi de etiopianul Mesfin Ademasu – 2h 09 min. 41 s.