17 C
Știri de ultima orăSportOlăroiu, lider în L.C. Asiei

Olăroiu, lider în L.C. Asiei

Echipa pregătită de tehnicianul român, Al Sadd Doha, se situează pe primul loc în Grupa D, acumulând şapte puncte.

În Liga Campionilor Asiei, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, Al Sadd Doha (Qatar), a câştigat acasă, cu scorul de 4-1 (0-1), în faţa formaţiei Mes Kerman (Iran), în etapa a treia a Grupei D. Oaspeţii au deschis scorul prin Luciano (’21), iar gazdele au revenit în avantaj prin patru goluri marcate în 13 minute de Da Silva (’46 ’50), Jorge (’51) şi Albloushi (’59).

La finalul acestei partide, antrenorul Cosmin Olăroiu a spus că jucătorii săi au avut o evoluţie entuziasmantă în repriza secundă a meciului, când au izbutit să întoarcă rezultatul.

„Am avut unele probleme de concentrare, am suferit în prima repriză. Nu am avut încredere în jocul nostru sau destulă personalitate. Le-am spus la pauză să nu fie apăsaţi de presiunea scorului. Imediat, în a doua repriză, au început să joace foarte bine. Am marcat patru goluri în câteva minute. Cu puţine zile în urmă primiserăm trei goluri în câteva minute la jocul din campionat cu Al Gharafa. După primul gol marcat ne-am recăpătat încrederea. Le-am spus jucătorilor mei la pauză că, dacă vor marca repede, jocul va începe să funcţioneze. Puteai vedea entuziasmul lor după primul gol. Aşa aş putea descrie repriza secundă reuşită de noi – am fost entuziasmaţi", a spus Olăroiu la conferinţa de presă.

Remiză pentru Rădoi

Într-un meci al etapei a treia a Grupei D din Liga Campionilor Asiei, echipa la care evoluează Mirel Rădoi, Al Hilal (Arabia Saudită), a remizat pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formaţia Al Ahli (Emiratele Arabe Unite). Gazdele au deschis scorul în minutul 49, prin Al-Mehyani ’49, oaspeţii egalând în prelungirile partidei graţie golului marcat de Hosni. Mirel Rădoi a jucat pe tot parcursul acestui meci.

Clasamentul Grupei D a celei mai importante competiţii fotbalistice asiatice intercluburi se prezintă astfel: 1. Al Hilal – 7 puncte, 2. Al Sadd – 6 puncte, 3. Mes Kerman – 3 puncte, 4. Al Ahli – 1 punct.

Primele două clasate în cele opt grupe ale Ligii Campionilor Asiei se vor califica în optimile de finală, programate în luna mai.