13.4 C
Știri de ultima orăSportCiobănică şi Doană, campioni

Ciobănică şi Doană, campioni

Judokanii cadeţi de la CSM-LPS „Petrache Trişcu“ Craiova s-au întors cu cinci medalii de la finala Campionatului Naţional, desfăşurată recent în oraşul Baia Mare. Doi dintre sportivii antrenaţi de Mihai Voinea au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului: Cristian Ciobănică, la categoria 46 kg, şi Amalia Doană (foto), la 44 kg. Medalie de aur a obţinut Larisa Staicu (54 kg), iar în posesia medaliei de bronz au intrat Roxana Saulea (40 kg) şi Augustin Bălan (50 kg). Aproape de podium, pe locul cinci, s-au clasat Ana Stoian (+70 kg) şi Roxana Ciobanu (63 kg). După ce a cucerit titlul de campioană, Amalia Doană a fost chemată la lotul naţional de cadeţi, pentru o acţiune în Croaţia. „Doană a învins o sportivă din Baia Mare, Antonia Silaghi, care anul trecut a câştigat medalia de bronz la Europene. Şi atunci, tot sportiva noastră trebuia să meargă la Europene, deoarece luase locul întâi la campionatul naţional, dar nu a mai slăbit să facă categoria şi astfel a mers Silaghi atât la Europene, cât şi la Mondiale. Mâine (astăzi – n.r.), Amalia pleacă în Croaţia cu lotul naţional, pentru un stagiu de pregătire, dar vor avea şi concurs. Dacă va obţine o clasare bună acolo, va merge la Campionatul European pe banii FR de judo, altfel va trebui să plătească deplasarea din banii de la club“, a explicat antrenorul Mihai Voinea. CSS Slatina a obţinut la naţionalele de cadeţi o medalie de bronz, prin Ştefania Rădulescu (+70 kg).