16.7 C
Știri de ultima orăSportAtleţii olteni, pe podium la naţionale

Atleţii olteni, pe podium la naţionale

Atleţii legitimaţi la cluburile oltene au obţinut 12 medalii la Campionatul Naţional de sală, desfăşurat wekendul trecut, la Bucureşti. Severineanca Ancuţa Bobocel, calificată deja la Campionatul Mondial de la Doha, (Qatar) a câştigat două titluri naţionale. Sportiva legitimată la CS Dinamo – CSM Drobeta Turnu Severin s-a impus fără probleme în probele de 3.000 m şi 1.500 m. La 1.500 m, locul doi a fost ocupat de Corina Dumbrăvean, de la CS Olimpic Sport Craiova – CSM Bucureşti, în timp ce Florina Pierdevară (LPS „Petrache Trişcu“ – CS Universitatea Craiova) a încheiat cursa pe locul şapte. Pierdevară a urcat pe podium în proba de 800 m, câştigând două medalii de bronz, la seniori şi tineret. Clubul Sportiv Olimpic Craiova a mai câştigat două medalii, ambele de aur, prin sprinterul Cătălin Câmpeanu, care s-a impus în probele de 60 şi 400 m. Câmpeanu se află în dublă legitimare cu CSM Bucureşti, de la începutul acestui an, după ce a părăsit CSM Craiova, club la care a stat câteva luni, dar pentru care nu a concurat deloc! CSM Craiova a obţinut trei medalii la CN de sală, toate la masculin. Andrei Ştefana a ocupat locul trei la 1.500 m (tineret). În proba de 3.000 m, Daniel Betej a ocupat locul doi la seniori, iar Alexandru Ghinea (CSM Craiova – CSU Reşiţa) s-a clasat pe aceeaşi poziţie, dar la tineret. Marius Ionescu nu a luat startul în proba de 3.000 m, deoarece nu s-a prezentat la apel. „Mă aflam în sală, dar pur şi simplu am uitat să mă prezint la apel. Recunosc, este vina mea, dar mi s-a părut un exces de zel din partea arbitrilor. Se mai întâmpla la concursuri ca sportivii să uite să se prezinte la apel, dar nu îi dădea afară din concurs. Au început cu mine. Asta e…“, a spus ieri semifondistul din Bănie. Vâlceanca Ana Maria Roşianu (Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“) s-a întors acasă cu două medalii, ambele de argint, la seniori şi tineret, în proba de 60 m. Ieri după-amiază, FRA a anunţat că delegaţia României pentru Campionatul Mondial de atletism de la Doha (Qatar), din 12-14 martie, va fi formată doar din trei sportive: Ancuţa Bobocel (1.500 m, 3.000 m), Adelina Gavrilă (triplusalt) şi Anca Heltne (aruncarea greutăţii).