13.4 C
Știri de ultima orăSportGallovits este în revenire de formă

Gallovits este în revenire de formă

Jucătoarea de tenis Edina Gallovits a reuşit să „spargă gheaţa“ la Acapulco, calificându-se pentru prima dată în acest an într-un sfert de finală, victoria din optimi fiind şi mai frumoasă, ţinând cont că a eliminat-o pe italianca Sara Errani, una dintre favorite. Sportiva noastră s-a impus cu 6-4, 5-7, 6-4 la capătul unei partide ce a durat două ore şi 44 de minute, iar în sferturile turneului mexican de 220.000 de dolari va fi canadianca Sharon Fichman, cea care în primul tur nu i-a lăsat decât două game-uri Soranei Cârstea. Fichman n-a stat prea mult la „discuţii“ nici cu ucraineanca Mariya Korrytseva, pe care a eliminat-o în 90 de minute, scor 6-2, 6-3. Edina Gallovits, aflată pe locul 164 în ierarhia mondială, nu a mai disputat un sfert de finală la un turneu WTA din vara anului trecut, atunci când ajungea până în semifinale la Budapesta (Ungaria).
Tot în optimile de finală ale turneului de la Acapulco, dar la masculin, Victor Hănescu s-a bătut de la egal la egal cu Fernando Gonzalez în primele două seturi, după care a cedat complet initiaţiva. Jucătorul chilian s-a impus la capătul a 111 minute în trei seturi, scor 7-6(2), 3-6, 6-1. Victor Hănescu, învins pentru a treia oară la rând în optimile unui turneu ATP, se va alege pentru evoluţia din această săptămână cu 45 de puncte şi 12.135 de dolari.