24.5 C
Știri de ultima orăSportDorian Pârvan, câştigător în Serbia

Dorian Pârvan, câştigător în Serbia

Spadasinii craioveni au avut parte de un program încărcat, la sfârşitul săptămânii trecute luând parte la trei concursuri internaţionale. La Belgrad (Serbia) a avut loc Memorialul Savic, iar în competiţia individuală masculină s-a impus Dorian Pârvan, care l-a învins în finală pe sportivul sârb Danielo Nicolic, 15-11. Alţi doi colegi ai lui Pârvan, Ştefăniţă Vâlceanu şi Robert Sfârloagă, au urcat pe podium, ambii ocupând locul trei, în timp ce Alin Sbârcea s-a clasat al şaselea din 45 de participanţi. Şi la feminin, individual, o craioveancă, Oana Puiu, a urcat pe podium, clasându-se pe locul trei, în timp ce Roxana Lazăr şi Oana Drăcea au încheiat concursul pe locurile şapte, respectiv opt. Sportivii au fost însoţiţi în Serbia de antrenorii Dumitru Popescu şi Mircea Alecu. La alt concurs, cel de seniori, desfăşurat la Berlin şi dotat cu trofeul „Ursul Alb“, craioveanul Liviu Dragomir, debutant la concursuri de acest gen, s-a clasat pe locul 43, din 300 de sportivi veniţi din 30 de ţări. Loredana Iordachioiu a participat împreună cu echipa României de senioare la Cupa Mondială de la Saint Maur (Franţa), individual şi pe echipe. Tricolorele au încheiat concursul pe locul trei, depăşind Columbia şi Franţa (fostă campioană olimpică). În meciul pentru locul trei, româncele au învins campioana mondială de anul trecut, Italia. La individual, Loredana Iordachioiu s-a clasat între primele 32 de spadasine din 161 de sportive, obţinând opt puncte în clasamentul Cupei Mondiale.