Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro


« Alte articole din categoria Sport

Bătălie pentru locurile de Antalya

Sport - Lucian CAZAN
(citeste alte articole de acelasi autor »)



Tinerii Ştiinţei aleargă cot la cot cu vedeta Florin Costea

Versiunea pentru tiparire

Marimea textului:

Jucătorii Universităţii încep să simtă pe propria piele ce înseamnă să ai antrenor olandez. Dacă la primele şedinţe de pregătire Mark Wotte a preferat să-şi observe jucătorii, de ieri a trecut la lucru individual, odată cu mărirea intensităţii antrenamentelor. Batavul vrea să-i pună pe picioare pe jucători până la plecarea în Antalya, programată pe 25 ianuarie, şi, în acelaşi timp, să-şi dea seama cine merită să facă parte din lotul deplasat în Turcia. Din cei aproape 30 de jucători pe care îi are acum la dispoziţie, câţiva urmează să rămână acasă.
Deocamdată, s-a stabilit că Julius Wobay nu va face parte din lot în acest retur, Adrian Mititelu hotărând că leonezul este liber să joace la orice echipă doreşte până la vară. Patronul Universităţii Craiova anunţase iniţial că Wobay va pleca doar contra unei sume de bani, dar, din lipsă de ofertanţi, a apelat la această măsură pentru a scăpa de plata salariului către fotbalist. La Ştiinţa ar putea însă ajunge atacantul Raymond Lukacs de la FC Bihor, după ce Astra Ploieşti a renunţat la transfer.
Revenind la echipă, în această perioadă, alb-albaştrii efectuează două antrenamente zilnic. Prima şedinţă de pregătire a acestei săptămâni, programată ieri-dimineaţă pe terenul „Zoltan Crişan“, a adus şi o noutate: în premieră, juveţii s-au antrenat pe zăpadă în acest an. Pentru a-şi proteja elevii, cel de-al doilea antrenament al zilei a fost programat la sala de forţă. La sfârşitul săptămânii, Mark Wotte intenţionează să-şi vadă jucătorii într-un meci de verificare, Gaz Metan CFR Craiova fiind unul dintre posibilii adversari ai Ştiinţei.
Şi echipa a doua a Universităţii, căreia Mititelu i-a prezis că va evita retrogradarea din Liga a III-a pentru că mai multe cluburi se vor retrage din cauza problemelor financiare, şi-a reluat de ieri pregătirile. Primăvara a rămas fără tehnician după ce Corneliu Papură a fost detaşat antrenor - translator la echipa mare, de pregătirea jucătorilor de la „satelit“ ocupându-se în prima fază antrenorul Mircea Oţet. Pentru că este criză financiară, puştii Ştiinţei nu au mai fost trimişi în Antalya, ci se vor pregăti în Bănie până la reluarea campionatului.


 
Primeste zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia. Aboneaza-te acum la newsletter! »

  • Currently 4.29/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 4.3 din 7 voturi





Comentarii

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul comentariilor. Mesajele care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de bach:
    Papura, blatistul... Semn rau!
    2010-01-19, 01:41:54 (92.80.252.*)
  2. de SEBA:
    FARA WOBAY ECHIPA ASTA IE VARZA
    2010-01-19, 05:25:48 (151.68.133.*)
  3. de ionut:
    Ba mai terminati cu CIRCARUL de WOBAy.Juca numai pentru el.Pai daca aveam nevoie de circar sa revina Lutu, care cu siguranta ar pune si mai mult suflet si ar avea si de 10 ori salariul mai mic ca acest infectt.HAI CREAiova.CAzane nu mai da copypaste.
    2010-01-19, 08:29:37 (79.117.152.*)
  4. de impuscatil pana nu e prea tarziu:
    mititelule retardatule te rog lasane mai brutarule ca ne duci in B
    2010-01-19, 08:49:00 (194.176.176.*)
  5. de Vijelie:
    Pt, nr. 4. Ba, narodul pamantului, impusca-te, ba, tu, sa vezi cum este ! Si ca sa-tio dovedesc ca esti prost si narod pe deasupra, toate numele proprii, se scriu cu litera mare ! Dar la trei clase care le ai, n-avem pretentie de la tine ! Daca Mititelu tine asa cum poate, de unul singur, o echipa de liga I, este retardat, tu care esti sarac cu duhul, cum esti ? Narodac prostovan ce esti !
    2010-01-19, 08:58:36 (92.83.104.*)
  6. de kostake:
    mda, sunt pe aici unii care se dau profesori, dar cuvantul narodac de unde este , din DEX? aici parca era vb de stinta nu de cat de alfabeti sau analfabeti sunt cei care isi dau cu parerea ... aristotel are serviciu, la heditie spatiala de booveni, este avocat al booveanului pe forum, daca ar avea alt serviciu, nu ar mai avea atatea posturi pro ajica
    2010-01-19, 09:17:31 (79.117.151.*)
  7. de Vijelie:
    Pai, ba kostakele, n-am dreptate ? Da, exista in DEX ( Dictionarul explicativ al limbii romane) cuvantul "narodac, Este o derivatie, de la "narod," sau "nerod " care cred ca nu mai are nevoie de explicatii ! Multi din cei care posteaza aici, invoca graba sau faptul ca mai fac unele greseli, nu are relevanta, totul se rezuma la a intelege ce a vrut sa scrie autorul ! Parerea mea, este ca greselile de ortografie, nu provin din cauza grabei, ci mai degraba arata lipsa de cultura a autorului ! Cum poti sa scrii "lasane" intr-un singur cuvant, cand trebuie sa scrii "lasa-ne " ! De aia spun ca e un prost fara prea multa carte! Cum poti sa spui despre un om ca Mititelu ca este retardat? Atunci, asta, de la nr. 4 ce este ? Nu vezi ca in trei cuvinte, si-a decoperit caracterul ?
    2010-01-19, 09:35:06 (92.83.104.*)
  8. de vecinu' de stadion:
    Nea' vijelie unde dai mata cu sapa la ....ESO, ca prea lingi curul ala mare al ospatarului, aici vorbim de U Craiova nu de o echipa oarecare de liga l. Explicativule..." care " esti.
    2010-01-19, 09:48:02 (84.2.51.*)
  9. de vecinu' de stadion:
    Hai vijelie, beshi pe www.editie.ro ca ai incurcat treaba.
    2010-01-19, 09:50:41 (84.2.51.*)
  10. de Vijelie:
    Serios ? Se vorbeste de Universitatea Craiova? Eu credeam ca se vorbeste de echipa din Cucuietii din Deal ! Sarac cu duhu, ce esti, ba, vecinule cu stadionu! Da, tu esti aproape de stadion, mananci doar o paine pe ciugulite pana acolo ! De aia ai fost la meci de aproape doua ori ! In zece ani ! Ba, daca spui unde a jucat un fotbalist cu un picior mai scurt si care se chema Pais, te cred ca esti microbist ! Daca nu-mi raspunzi, sa taci, sa nu mai postezi aici ca esti prostul pamantului ! Ai inteles ?
    2010-01-19, 10:00:50 (92.83.104.*)
  11. de @vijelie:
    nea vijelie (vreo legatura cu vali, alt mare "poet" al natiunii?!) cand vorbesti de ceva documenteaza-te. daca te legi de greselile gramaticale ale cuiva , atunci e bine sa citesti gramatica pana la capat nu doar franturi. si CA SA TI-O DOVEDESC (urmareste cum am scris eu si cum ai scris tu, da?) se spune 3 clase PE care le ai. si nu mai folosi virgula in exces (adica de multe ori, ca sa nu cauti in DEX:)) ca nu se pune virgula pe unde vrei tu, mai ales intre subiect si predicat. sau nu stii ce sunt astea? apropo, cred ca si eu sunt incult ca nu prea scriu cu litera mare. corect?
    2010-01-19, 10:15:38 (194.102.139.*)
  12. de Vijelie:
    Ba, daca nu esti prost, dece scrii "impuscatil " si "lasane " intr-un singur cuvant ? Asta nu dovedeste ca esti prost ? Ha ?
    2010-01-19, 10:19:49 (92.83.104.*)
  13. de eugen76:
    MITITELU SI DATORIA!..SA ne mai miram de ce telenovelele cu Mititelu nasc la noi pasiuni nebanuite ?Nu cred..Declaratiile acestui personaj decorat de toti suporterii craiovei pentru merite deosebite(vezi promovarea craiovei) sunt de fiecare data penibile ca o maslina nimerita într-un cataif. Postura de actionar pentru cel mai mare fan declarat al craiovei il face sa se creada buricul istoriei , tatal antrenorilor, che ghevara fotbalului romanesc, aristotelul balonului rotund. Priviti-l va rog si sa-mi spuna cineva daca acest prsonaj il reprezinta..are datorii Mititelu?pffffGurile rele vorbesc ca a avut si actiunea asta un pret, tot cu 6 zerouri dar venite dinspre clanul becalist. Cine sa mai inteleaga ceva?Oare interseaza pe cineva?Pe mine nici nu ma interseaza ca nici nu stiu daca o sa am vreodata o asemenea suma de bani.Sunt scarbit peste masura, am ajuns la stadiul de scarbit absolul. Profesionalistul lipseste cu desavarsire la multe cluburi din Romania, iar credibilitatea in investitori gen ,Mititelu lasa de dorit.Problema e ca traim intr-un fotbal murdar,unde nu doar conducatorii folosesc fotbalul ca pe o afacere . Daca pana acum eram mandrii de majoritatea jucatorilor de la Craiova joaca neplatiti de luni de zile,ca desii nu se stie daca fac urmatoarea deplasare sau nu,merg la antrenamente,acum incep sa cred ca mai bine inchidem portile definitiv !.Imi reprosez ca imi pasa prea mult. Pun prea mult suflet. Asa, ajung in situatia in care sa ma doara astfel de atitudini. Oare va mai fi nevoia de un moment zero in fotbalu romanesc?stati linistiti ca nu se intampla nimic!
    2010-01-19, 10:21:40 (89.123.55.*)
  14. de baird GO HOME:
    Bai fratilor ce aveti cu mititelu? L-a dat pe Wobay pentru ca il avem pe jackie (nume de maimuta)! Wobay e prea batran si e mult sub jackie ca valoare! hahahaha... Baremul de 25 de puncte e departe...
    2010-01-19, 10:45:37 (86.126.62.*)
  15. de Aristotel:
    Ma speriasem ca Eugen 76 a plecat la prosport ! Ei, uite ca s-a intors ! Se face atata caz ca jucatorii nu sunt neplatiti de luni de zile ! Lasati, ca giulestenii n-au luat banii de 5 luni si tot nu pleaca de la Rapid! Pai e normat Ei sunt platiti de doua ori pe an, odata 50.000 si odata 50.000 ! Si eu as vrea sa fiu platit de doua ori pe an; odata 100.000 euro si odata 200.000 euro ! Nu m-as plange ! In general, sa nu-i plangem pe fotbalisti ca n-au bani ! Unii, fata de prestatia si randamentul din teren, sunt foarte bine platiti ! Chiar daca iau banii la 6 luni !
    2010-01-19, 10:46:35 (92.83.104.*)
  16. de FAN:
    ...... LA ANU VOM FI LA......MATINEU . MITITELU - CHIAR DE CE NU VREI SA PLECI , OARE...............
    2010-01-19, 11:00:49 (158.102.162.*)
  17. de vidia:
    sunt foarte multe de spus pe aceasta tema.plecarea lui wobay lasa un loc pe care putini jucatori din campionatul romanesc il pot ocupa.wobay ,a facut probleme clubului? nu cred,dar principala problema a clubului sunt bani,de astfelca la orice club.finantarea trebuie cautata ,nu vine singura,si cand incepi sa vinzi jucatori buni, gasind terte motive ,e clar ca, clubul are probleme.pentru mine craiova este pe primul loc si nu imi arata locul din clasament imi locul pe care se afla,iar ca mine sunt multi.pacat ca asta nu intelg jucatori si patroni de club,pentru ei bani sunt prima optiune.este mult mai frumos sa lupti pentru a fi cel mai bun ,pentru onoarea ta de jucator, de club
    2010-01-19, 11:51:28 (79.117.192.*)
  18. de vecinu' de stadion:
    Nea' Vijelie eu am fost la stadion mai des decat ai fost tu la baie sa te speli pe dinti dupa operatiunea - lins, lingaule, iar suportul tau istoric vis-a-vis de fotbal ma lasa rece, prostia nu consta doar in analfabetism, in cazul tau e mult mai grav, in coditiile in care sustii o persoana de felul lui Mititelu' pe post de conducator al Universitatii e clar ce fel esti si tu....cum am mai spus un lingau de 2 bani, noi cei care-l contestam, nu neaparat personal, ne referim in primul rand la principii legate de Universitatea Cv. nu la faptul ca supravietuim in prima liga. In concluzie prost esti tu,...ba nu e mai prost tactu' ca i-a tras-o lu mama ta si a iesit un bou ca tine...care are un lob la creier mai mic nu un picior ca Garrincha sau ...chiar Tanase. P.S. Am abonament la tribuna ll, din 1994 in fiecare an cu exceptia perioadei din divizia B, tampitule.
    2010-01-19, 11:55:46 (84.2.51.*)
  19. de Aqvila:
    To nr-13,(eugen) : stii cumva si productia la hectar per comune!!!!!,&&.cred ca-i bine pt tine sa vezi priveliste a la tv. ^__|__
    2010-01-19, 12:22:07 (122.105.106.*)
  20. de PLEACA BOOVENE:
    Oxiurul comunist Aristotel, scapat din intestinul gros al comunismului direct in rectumul boovean, scoate in continuare ineptiile auzite la cursul de economie politica, seral. Bine ma' nea Oxiure, tu n-ai auzit de contract? Daca in contract se defineste valoarea si frecventa platilor salariale, atunci trebuiesc respectatate. Poate la voi la colhoz, va multumeati cu doi saci de porumb, toamana tarziu, ca intre timp completati "dupe" camp, dar in societatea asta "parsiva si capitlista" nu merge asa! Stiinta boovena a ajuns de rasul campionatului, jucatori de liga a 2-a, gen Lukacs, nici macar nu se mai prezinta sa "negogieze" cu booveanul, tratandu-l cu dispret. Trogloditul cu o credibilitate zero, este haitut de creditori, jocul de-a alba-neagra s-a terminat! Ori va pleca, in curand, ori ne va duce in liga a 3-a, ca-n a 2-a nivelul si pretentiile sunt mult prea mari! Nici voi, cei doi-trei oxiuri din rectumul boovean, nu o duceti prea bine, ca nu mai are nici dupa ce bea apa! Trebuie sa va gasiti alt dos primitor! Feriti-va de Borhot, ca ala consuma mai mult lichide, fara proteine, fara vitamine, alcool in stare pura!
    2010-01-19, 14:36:09 (96.23.182.*)
  21. de de olanda:
    rominilor nici o data nu le acordati rabdare si respect.strainilor tot timpul le acordati respet si rabdare fara a cintari in egala masura.daca in perioada mogo neagoe plecau atitia jucatori oare ce se intimpla.asa sintem noi olteni.
    2010-01-19, 14:55:17 (86.88.235.*)
  22. de Vijelie:
    Doua boraturi de pisica, Vecinu de stadion, cu abonament din 1994 si dezaxatul de pleaca boovene ! Bai, imputitilor, am deschis fereastra si venea miros de hoit de la voi, baa.. Bai, ori schibati apa in care va spalati, ori schimbati-va chilotii ( intre voi ) ca ati imputit forumul asta ! Nu mai poate comenta nimeni de voi, ca o tineti una si buna, parca ati fi setati ! Poate se gaseste cineva sa va scoata din priza ! Bai, pleaca boovene: ti-am spus, ba, sa te duci la AJOFM ? Ce cauti, ba , analfabetule, la ora asta in fata calculatorului ? Parazit, nu ? Traiesti pe spinarea lu ma-ta, ca tata n-ai ca esti facut din flori: ma-ta a fost inghesuita intr-un colt de trei tzigani si ai iesit tu: un retardat, la 7 luni ! Trebuie sa mai mergi inapoi sa mai faci doua luni ! Vecinul de stadion, isi inchipuie ca eu cred ca are abonament la stadion, pai, ba, incultule, tu nici nu stii unde e stadionu, ba ! Si cu ce bani ai luat tu ba, abonamentul ca nici tu n-ai serviciu ? Dece esti si tu in fata calculatorului la ora 11, ma ? Du-te ba si munceste, milogule, parazitule, nu sta cu mana intinsa sau astepti sa ti se puna masa ! Munceste altul pentru tine , sa-ti fie rusine, eu daca as avea un copil ,ca tine, i-as da cu parul in cap si l-as ushui de pe batatura ! Voi stati la taclale cu mine, ba, carpelor, zdrentelor, oameni fara capatai, fara nimic ! La munca nu va duceti, ca deh, munca nu e de voi, e pentru tractoare si buldozere ! Paraziti ai societatii, n-am sa va mai mai raspund, ca sunteti jegosi, puturosi, imputiti, si prosti ! Stati linistiti la calculator, ca uite acus, vine mama cu de mancare, sa bagati in burdihanul vostru ! Vai de parintii care au asemenea creaturi in familie ! Le plang de mila !
    2010-01-19, 15:49:51 (109.96.0.*)
  23. de Vijelie :
    Ti-am pus o intrebare, vecinule cu stadionu Copacabana ! La ce echipa a jucat un fotbalist, care avea un picior mai scurt si se numea Pais ? Nu mi-ai raspuns, esti paralel cu fotbalul ! Si ca atare, stai deoparte ! Sau hai sa-ti pun o intrebare mai simpla: Carui jucator al Craiovei i se spunea "Taliba" ? Cred ca stii, ca doar esti vecin cu stadionul, nu ? Dar nu raspunde peste o saptamana, ca sa ai tim sa te informezi! Raspunde acum ! Astept !
    2010-01-19, 16:19:33 (109.96.0.*)
  24. de Mos Craciun:
    Vreau sa fac pipi pe Aristotel , unde il gasesc?
    2010-01-19, 16:32:33 (82.79.252.*)
  25. de Vijelie:
    Fa pipi in gura lui tac-tu, boule ! Ce ai, ma, cu omul , de te iei de el ? Nu vezi ca de ceva vreme, nu mai posteaza ? Daca eu ti-as zice ca vreau sa-ti iau toata familia pe "cosor" ti-ar conveni ?
    2010-01-19, 16:39:46 (109.96.0.*)
  26. de otto:
    Deci a plecat pana acum: Stoica, Soava,Mitchel,Rose,B adea,si acum trebuie sa scapi cu orice pret de cel mai bun jucator al nostru Wobay. Au plecat 5 titulari si au venit cine? Mititelule care mai e U" Craiova?Sau kiar vrei sa faci ekipa pt satul booveni.Nesimtitule, iti bati joc de 5 milioane de fani.O sa ai viata grea cu noi suporterii in retur.
    2010-01-19, 16:42:03 (213.233.90.*)
  27. de Dumitru Chirpici ptr 25:
    Nu mi-ar comveni , dar eu daca ti-as lua si familia si neamu pe ,,cosor'' ti-ar comveni ?
    2010-01-19, 18:08:23 (82.79.252.*)
  28. de Ptr. Dumitru Chirpici, alias Moromete:
    E clar, esti si prost si analfabet ! Inapoi la scoala primara! Se scrie : "conveni", necioplitule, nu " comveni" cum scrii tu ! Carpa-nchur ! Esti prost, incult, si analfabet ! Tampitule !
    2010-01-19, 18:20:54 (109.96.1.*)
  29. de ptr ,,domnu'' vijelie:
    Nu mi-ar cinveni, dar daca ti-as lua si familia si neamu pe ,,cosor'' ti-ar conveni ? Acum esti multumit ? Trebuie sa-ti si convina!
    2010-01-19, 19:05:44 (82.79.252.*)
  30. de kibitz:
    VIJELIE, te rog eu frumos, nu-ti mai pierde vremea cu DEZAXATUL DIN CANADA, telectual cu 4 clase primare, e un tzaran amarât, complexat. TALIBA era Petre Deselnicu, mâncati-as. Da dintre astia cinci din paranteza (Papuc, Manta, Oprea, Purcaru, Purima), care era vere portar ???
    2010-01-19, 21:29:14 (83.99.75.*)
  31. de marian y20 gj:
    asa tataie teminai,traiasca p c r infrunte cu conducatorul sau iubit ad mititelu,lupta nea kibitz nu te lasa
    2010-01-19, 23:02:32 (109.96.42.*)
  32. de blue:
    @kibitz: eu cred ca tu erai portar ma ... la CAP. da-te draq de lingau.
    2010-01-19, 23:13:13 (188.26.160.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: 13°C.
La noapte: 11°C.
Mâine: 17°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.4646 lei
USD: Tendinta 3.5492 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora

Eveniment