14.5 C
Știri de ultima orăSportSuccese în Cupa CEV

Succese în Cupa CEV

Vicecampioana României la volei feminin, CS Volei 2004 Tomis Constanţa, a învins, în deplasare, formaţia poloneză PTPS Pila cu scorul de 3-0 (25-14, 25-15, 25-22), în prima manşă a optimilor de finală din Cupa CEV, partida durând doar 64 de minute. Meciul retur va avea loc miercuri, la Constanţa, iar în cazul în care va reuşi calificarea în sferturi, constănţencele vor întâlni învingătoarea dintre Dauphines Charleroi (Belgia) şi Uralochka-NTMK Ekaterinburg.
Tot în această fază a CEV Cup, Dinamo Bucureşti, a întrecut, pe teren propriu, cu 3-1 (25-23, 25-15, 16-25, 25-17), formaţia germană Schweriner SC, returul fiind programat tot miercuri. Din nefericire, formaţiile masculine de volei nu au cunoscut succesul în manşa tur a 16-imilor de finală ale GM Capital Challenge Cup. Campioana României, CVM Tomis Constanţa, a fost învinsă chiar pe teren propriu, scor 3-1 (25-17, 20-25, 26-28, 24-26), de Ribnica Kraljevo (Serbia), astfel că meciul retur, programat joi, se anunţă extrem de dificil. În cadrul aceleiaşi faze a competiţiei, Dinamo Bucureşti a cedat cu 3-2 (17-25, 25-22, 25-17, 24-26, 11-15) în faţa echipei Chemes Humenne, returul urmând să se desfăşoare miercuri, în Slovacia.
Singurul succes masculin l-a bifat Remat Zalău, care a câştigat, scor 3-1, în faţa celor de la PNV Waasland Kruibeke, meciul tur al 16-milor Cupei Challenge fiind disputat în Elveţia, la Basel. Returul este programat miercuri, la Zalău, de la ora 17.00.