12 C
Știri de ultima orăSportBarcelona a câştigat CM al cluburilor

Barcelona a câştigat CM al cluburilor

FC Barcelona a câştigat Campionatul Mondial al Cluburilor, la Abu Dhabi, după ce a învins  formaţia argentiniană Estudiantes, scor 2-1, după prelungiri. Estudiantes a deschis scorul în minutul 37, prin Mauro Boselli, însă catalanii au reuşit să egaleze în minutul 89, prin Pedro. Golul victoriei a fost reuşit de Lionel Messi, în minutul 110. Antrenorul Josep Guardiola a folosit echipa: Valdes – Alves, Puyol, Pique, Abidal – Xavi, Sergio Busquets (Yaya Toure 80), Keita (Pedro 46) – Messi, Ibrahimovic, Henry (Jeffren 82). De partea cealaltă, Alejandro Sabella a folosit următoarea formaţie: Albil – Rodríguez, Cellay, Desabato, Re (Rojo 90+2) – Diaz, Benitez (Sanchez 75), Veron, Brana – Perez (Nunez 80), Boselli.