17 C
Știri de ultima orăSportReal şi Milan, în optimi

Real şi Milan, în optimi

Real Madrid şi AC Milan, echipe care au pornit cu prima şansă în Grupa C a Ligii Campionilor, şi-au confirmat statutul de favorite şi s-au clasat pe primele două locuri. Madrilenii au jucat în deplasare la Marseille, formaţie care se putea califica doar printr-o victorie la 3 goluri diferenţă. Spaniolii s-au impus în cele din urmă cu 3-1 şi au terminat grupa primii. Real a deschis scorul prin cel mai scump jucător de pe planetă, Cristiano Ronaldo, care a prins un şut de zile mari în minutul 5 şi l-a învins pe portarul lui Marseille. Lucho Gonzalez a restabilit egalitatea pe tabelă, în minutul 11. Real şi-a adjudecat cele trei puncte graţie lui Cristiano Ronaldo, care a reuşit „dubla“ în minutul 80 şi Albiol, ce punctase mai devreme, în minutul 60. În celălalt meci al grupei, Milan a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în deplasare cu FC Zürich. Elveţienii, care în tur reuşiseră să se impună, surprinzător, cu 1-0, pe „San Siro“, au deschis scorul în minutul 29, prin Gajici, iar gruparea italiană a egalat în minutul 65, dintr-un penalti transformat de brazilianul Ronaldinho. Clasament: 1. REAL MADRID 13p, 2. MILAN 9p, 3. Marseille 7p, 4. Zürich 4p.