6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportOltchim s-a impus la Koprivnika

Oltchim s-a impus la Koprivnika

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a evoluat fără greşeală la puternicul turneu amical care s-a desfăşurat în Croaţia, la Koprivnika. La competiţie au mai participat formaţia gazdă, Podravka, unguroaicele de la ETO Gyor şi slovencele de la Krim Ljubljana. În prima partidă, elevele lui Radu Voina şi Aurel Roşca au întâlnit campioana Ungariei, ETO Gyor, de care au dispus fără drept de apel, cu scorul de 35-23, după 60 de minute fără istoric în care oltencele au condus în permanenţă. Interesant este că Oltchim şi Gyor, adversare în Grupa C a Ligii Campionilor, s-au întâlnit în această pauză competiţională de trei ori, oltencele reuşind un bilanţ pozitiv, două victorii şi o înfrângere. În a doua partidă, Steluţa Luca şi compania au întâlnit campioana din Slovenia, Krim Ljubljana, într-un meci spectaculos gustat din plin de spectatorii croaţi. Vâlcea a câştigat cu 38-36 şi avea nevoie de un rezultat de egalitate în ultima partidă, pentru a câştiga trofeul pus în joc. Oltchim a câştigat, însă, şi în ultima zi a turneului amical, în faţa echipei gazdă, campioana Croaţiei, Podravka Koprivnika, scor 36-31. Oltchim a terminat pe primul loc al clasamentului, cu punctaj maxim, Podravka, Krim şi ETO Gyor fiind următoarele clasate. Din Croaţia, Oltchim va pleca spre Slovenia, unde pe 4-5 septembrie onorează invitaţia campioanei Krim Ljubljana la un turneu similar. Cu această ocazie, pentru campioana României va evolua şi Luminiţa Huţupan Dinu, echipa Krim Ljubljana organizându-i un meci de retragere din activitate.