21.7 C
Știri de ultima orăSportHamilton a spart gheaţa

Hamilton a spart gheaţa

Pilotul britanic al echipei McLaren, Lewis Hamilton, a reuşit să câştige prima sa cursă în actualul sezon (1h:38m:23,876s), MP al Ungariei, disputat pe circuitul de la Hungaroring, după ce în cele nouă curse disputate până în prezent, campionul mondial bifase doar nouă puncte. Revirimentul scuderiilor de mare tradiţie este cu atât mai evident cu cât Kimi Raikkonen (Ferrari) a încheiat cursa maghiară pe poziţia secundă. Pe locul trei a terminat australianul Mark Webber (Red Bull), urmat de neamţul Nico Rosberg (Williams), finlandezul Heikki Kovalainen (McLaren) şi neamţul Timo Glock (Toyota). Liderul clasamentului, britanicul Jenson Button (Brawn), a terminat cursa pe locul şapte, urmat de italianul Jarno Trulli (Toyota). Spaniolul Fernando Alonso (Renault), care a plecat din pole-position, a fost nevoit să abandoneze după 17 tururi după ce una dintre roţi i s-a desprins în timp ce se afla în cursă. Spaniolul echipei Toro Rosso, Jaime Alguersuari, a devenit cel mai tânăr pilot care a luat startul într-un MP de Formula 1, vârsta lui fiind de 19 ani şi 125 de zile. El a depăşit recordul lui Mike Thackwell (Noua Zeelandă), care în 1980, în Canada, a debutat la 19 ani şi 183 de zile.
După zece etape disputate din actualul sezon de Formula 1, clasamentul general al piloţilor arată astfel: 1. J. Button (70 de puncte), 2. M. Webber (51,5), 3. S. Vettel (47), 4. R. Barrichello (44), 5. N. Rosberg (25,5), 6. J. Trulli (22,5), 7. F. Massa (22), 8. L. Hamilton (19), 9. K. Raikkonen (18), 10. T. Glock (16), 11. F. Alonso (13), 12. H. Kovalainen (9), 13. N. Heidfeld (6), 14. S. Buemi (3), 15. R. Kubica (2), 16. S. Bourdais (2). În clasamentul general al constructorilor, echipa Brawn GP conduce cu 114 puncte, urmată de Red Bull (98,5), Ferrari (40), Toyota (38,5), McLaren (28), Williams (25,5), Renault (13), BMW (8) şi Toro Rosso (5).
Următorul MP de Formula 1 va avea loc pe 23 august, în Valencia (Spania).