12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportMinoiu, pe podium în Serbia

Minoiu, pe podium în Serbia

Sportivii secţiei de orientare de la CS Universitatea Craiova au participat recent la o competiţie internaţională în Serbia, „Kopaonic Open 2009“ World Ranking events.
Astfel, în prima zi de concurs, la lungă distanţă, Ionuţ Zinca a ocupat locul întâi, Veronica Minoiu s-a clasat pe locul secund, la fel ca fiul său, George Emilian Minoiu, care a concurat la categoria 12 ani.
La medie distanţă, George Emilian Minoiu şi Ionuţ Zinca au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, iar Veronica Minoiu a ocupat locul doi. Altă craioveancă, Andra Anghel, a încheiat cursa pe locul şase. La sprint, George Emilian Minoiu a câştigat la sub 12 ani, iar mama sa, Veronica Minoiu, s-a clasat pe poziţia a treia. În urma cumulării rezultatelor după trei zile, George Emilian Minoiu a câştigat concursul la 12 ani, iar Veronica Minoiu a ocupat locul doi la categoria de vârstă peste 21 de ani. Toţi sportivii menţionaţi sunt antrenaţi de Emilian Minoiu.