24.5 C
Știri de ultima orăSportAtleţii români rămân în Liga I

Atleţii români rămân în Liga I

Selecţionata de atletism a României a terminat pe poziţia a şaptea cele două zile de concurs de la Campionatul European de la Bergen (Norvegia), grupa a doua valorică.
România a adunat 262,5 puncte, în timp ce câştigătoarea, Belarus, a acumulat 332 de puncte. Pe locul secund s-a clasat Finlanda (289p), urmată de Norvegia (279p), Olanda (274p), Belgia (269,5p), Turcia (266,5p). În urma României au terminat Ungaria (260p), Slovenia (254,5p), Estonia (223p), Elveţia (203p) şi Serbia (191p).
La acest turneu au participat echipe formate atât din fete, cât şi din băieţi, iar fiecare ţară a fost reprezentată de un sportiv la toate cele 40 de probe din concurs. La fiecare probă s-a acordat sportivilor un anumit punctaj în funcţie de locul ocupat şi aşa a rezultat scorul ţării.
Punctaj maxim (12 puncte) pentru delegaţia României au obţinut următorii sportivi clasaţi pe primul loc: Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole – 9:42.87), Nicoleta Grasu (disc – 62.51 m), Anca Heltne (greutate – 18.43 m), Alin Anghel (triplusalt – 16.51 m) şi ştafeta feminină de 4×400 m (Florina Rusu, Anamaria Ioniţă, Mirela Lavric, Angela Moroşanu).

Ghinea, barem pentru Europenele de tineret

Craiova a fost reprezentată în Norvegia de cinci sportivi, cel mai bun rezultat fiind obţinut de Alexandru Ghinea (CSM Craiova), locul cinci la 3.000 m obstacole, iar cu performanţa 8:49,46 (record personal) şi-a realizat baremul pentru Campionatul European de Tineret, programat luna viitoare la Kaunas (Lituania). De la CSM Craiova au mai participat: Cosmin Sorescu (disc – 67,13) – locul şase, Mihaela Neacşu (1.500 m – 4:17,23) – locul şase, Dănuţ Paul Ceici (ştafeta 4×100 m) – locul şase, iar CS Olimpic Craiova a fost reprezentat de Gabriela Neacşu (5.000 m) – locul 12.
Celelalte rezultate înregistrate de români: masculin: Valentin Cuciurean – locul zece la săritura cu prăjina, Alexandru Mihăilescu – locul patru la 110 m garduri, Ioan Zaizan – locul doi la 800 de metri, Sergiu Ursu – locul şapte la aruncarea discului, Cătălin Câmpeanu – locul opt la 200 m, Levente Bartha – locul 11 la aruncarea suliţei, Ionuţ Enache – locul 11 la 3.000 de metri, echipa Dan Dancianu, Iulian Geambazu, Vasile Bobos şi Cătălin Câmpeanu – locul nouă la 4×400, Cătălin Câmpeanu – locul şapte la 100 de metri, Laurenţiu Popa – locul şapte la aruncarea greutăţii, Mihai Donişan – locul şase la săritura în înalţime, Adrian Vasile – locul opt la săritura în lungime, Iulian Geambazu – locul 11 la 400 de metri, Cristian Vorovenci – locul 12 la 1.500 de metri, ştafeta de 4×100 de metri a obţinut locul patru; fete: Andreea Ogrăzeanu – locul doi la 200 de metri, Andreea Ispan – locul patru la înălţime, Viorica Ţigău – locul trei la săritura în lungime, Andreea Radu – locul 11 la 110 metri garduri, Bianca Perie – locul 12 la aruncarea ciocanului, Meda Vlad – locul 11 la săritura cu prăjina, Angela Moroşanu – locul doi la 400 de metri garduri, Cristina Bujin – locul opt la triplu salt, Andreea Ogrăzeanu – locul opt la 100 de metri, Mirela Lavric – locul cinci la 800 de metri, Cristina Casandra – locul şase la 3.000 de metri, Florina Rusu – locul cinci la 400 de metri, Maria Negoiţă – locul patru la aruncarea suliţei, ştafeta de 4×100 de metri a obţinut locul şase.
Într-un clasament total, România ocupă după acest rezultat locul 19 în Europa, dat fiind că ierarhia cuprinde alte 12 naţiuni din prima urnă valorică, ţări care au concurat sâmbătă şi duminică la Leiria, în Portugalia.