11.7 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLPS Târgu Jiu, din nou la turneul final

LPS Târgu Jiu, din nou la turneul final

Echipa de junioare III a Liceului cu Program Sportiv Târgu Jiu, pregătită de Camelia Stănciulescu, s-a clasat pe locul doi la turneul semifinal, ce a avut loc la Târgu Jiu, şi a obţinut calificarea la turneul final alături de CSS Caracal. Gorjencele au bifat două victorii, 31-28 cu LPS Buzău şi 22-14 cu HC Jimbolia, şi au cedat în faţa celor de la CSS Caracal, 38-26. Neînvinsă, CSS Caracal a încheiat competiţia cu maximum de puncte, şase, urmată de LPS Târgu Jiu (patru), LPS Buzău (două) şi HC Jimbolia (nici un punct). „E primul an de competiţie al fetelor şi e deja o performanţă că am ajuns la turneul final. CSS Caracal este campioana în exerciţiu, o echipă puternică şi care nu a pierdut de doi ani. Noi ne-am bătut pentru locul doi cu LPS Buzău şi, din fericire, am învins. CSS Caracal şi-a respectat blazonul şi a câştigat cu LPS Buzău“, a afirmat Camelia Stănciulescu.
Din echipa LPS Târgu Jiu fac parte următoarele sportive: Burciu Emanuela, Ghighilan Andreea Elena, Mitidoi Mădălina Elena Roberta, Predoi Diana Liliana, Budilică Andreea Georgiana, Barbu Mădălina Elena, Cioca Angela, Ciobanu Denisa Elena, Gărăcel Elena Loredana, Căţelu Ioana Alexandra, Bîrsanu Bianca Mihaela, Guşatu Daiana Florina, Mihăiţă Monalisa, Dănescu Ramona.
LPS Târgu Jiu a mai calificat recent şi echipa de junioare II la turneul final, ce va avea loc la Buzău, în perioada 10-14 iunie, premieră pentru instituţia gorjeană. Două sportive, Alexandra Căţelu şi Liliana Predoi, joacă atât la echipa de junioare II, cât şi la echipa de junioare III.