14.5 C
Știri de ultima orăSportCET Govora a egalat pe Sfântu Gheorghe

CET Govora a egalat pe Sfântu Gheorghe

Echipa feminină de baschet CET Govora a reuşit să egaleze situaţia în disputa cu CSŞ Sfântu Gheorghe, din play-off-ul primului eşalon. Oltencele pierduseră prima partidă, în deplasare, cu scorul de 69-92, dar au reuşit să îşi ia revanşa marţi seară în Sala Polivalentă „Traian". Elevele lui Mihai Toma au condus pe tabelă încă de la debut şi au terminat primul sfert cu un avantaj de patru puncte, 14-10. Oaspetele au redus din handicap după sfertul al doilea, CET Govora intrând la cabine cu 29-26. Trupa vâlceană a reuşit un al treilea sfert foarte bun şi şi-a mărit decisiv avantajul, 46-39. În final a fost 69-63, rezultat care egalează situaţia după două partide. Manşa decisivă va avea loc la Sfântu Gheorghe, mâine, echipa care va învinge obţinând calificarea în semifinale. Punctele formaţiei vâlcene au fost marcate de: Borş (4), Rus (20), Krstajic (9), Diaconu (23), Latinovic (6) şi Ivovic (7).