21.7 C
Știri de ultima orăSportPugilistele din Bănie, medaliate la Câmpulung

Pugilistele din Bănie, medaliate la Câmpulung

Zilele trecute s-a încheiat la Câmpulung Muscel Campionatul Naţional de box feminin, categoriile de vârstă senioare, tineret şi junioare. Craiova a fost reprezentată la această competiţie de pugiliste de la trei cluburi, CSM, Armata şi CFR Marfă IRLU, care au reuşit să urce pe podium la câteva categorii. Două dintre oltence au intrat în posesia titlului de campioane naţionale. Este vorba despre Anca Vlad, de la CSM, care şi-a păstrat aurul câştigat anul trecut la tineret, la categoria 75 kg, şi de Anca Cicea de la Armata, care a fost cea mai bună la categoria 46 kg, la junioare. „Anca Vlad a câştigat ambele meciuri înainte de limită, în prima repriză", a spus antrenorul său, Vasile Fântână. CSM a mai obţinut o medalie de bronz, tot la tineret, prin Corina Covaşă, la 54 kg, iar Simona Mihăilescu (48 kg) a fost foarte aproape de podium. „Am pierdut o medalie din cauza unei alegeri neinspirate. Ea avea 46,400 kg şi am băgat-o la 48 kg, în condiţiile în care la categoria 46 kg au fost doar două sportive", a recunoscut antrenorul Fântână.

Pe lângă medalia de aur cucerită de Anca Cicea, clubul Armata Craiova a revenit de la Câmpulung Muscel cu alte trei medalii, una de argint, prin Bianca Schembrescu (46 kg) la tineret, şi două de bronz, prin Dora Mustăţea (51 kg, tineret) şi Aura Mihăescu (60 kg, tineret). „Preconizasem două medalii de aur, dar Dora Mustăţea a fost furată în ring", a spus ieri antrenorul fetelor de la Armata, Constantin Cucu. Şi clubul CFR Marfă IRLU, antrenat de Marcel Sârba şi Ion Dragomir, a obţinut două medalii, ambele de bronz, prin Ramona Subaşa (69 kg) – senioare şi Andreea Arprezeanu (63 kg), la junioare.