6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSepsi a pierdut duelul cu Barcelona

Sepsi a pierdut duelul cu Barcelona

Lidera campionatului Spaniei, FC Barcelona, a învins duminică, în deplasare, echipa la care joacă şi fundaşul român Laszlo Sepsi, Racing Santander, cu scorul de 2-1. Sepsi, jucător împrumutat de Benfica Lisabona la Santander, a stat pe banca de rezerve şi a intrat în minutul 63. Racing ocupă locul al zecelea în clasament după această înfrângere. În meciul de la Santander, atacantul argentinian Lionel Messi a marcat golul cu numărul 5.000 pentru FC Barcelona în campionatul de fotbal al Spaniei. Jucătorul sud-american a fost rezervă, fiind introdus în teren în repriza secundă, la scorul de 1-0 în favoarea gazdelor. Messi a reuşit să egaleze în minutul 65, înscriind apoi şi golul victoriei, în minutul 80 al întâlnirii. Atacantul argentinian a ajuns astfel la 16 goluri marcate în actuala ediţie din Primera Division şi 25 în toate competiţiile.
 Getafe, formaţia la care este legitimat Cosmin Contra, a remizat pe terenul lui Betis Sevilla, scor 2-2. Juanma (‘7) şi M. Gonzalez (‘9) au punctat pentru gazde, iar Uche a reuşit o „dublă“ pentru Getafe. La oaspeţi, Cosmin Contra a intrat pe teren în minutul 47.
Rezultatele rundei a 21-a: Atletico Madrid – Valladolid 1-2, Deportivo La Coruna – Villarreal 3-0, Espanyol – Recreativo Huelva 1-1, Osasuna – Mallorca 1-0, Racing Santander – FC Barcelona 1-2, Betis – Getafe 2-2, Numancia – Real Madrid 0-2, Athletic Bilbao – Malaga 3-2, Valencia – Almeria 3-2, Sporting Gijon – FC Sevilla 1-0. Clasament: 1. FC Barcelona 56p, 2. Real Madrid 54p, 3. FC Sevilla 38p, 4. Valencia 37p, 5. Villarreal 34p, 6. Deportivo 33p, 7. Atletico Madrid 32p, 8. Malaga 32p, 9. Bilbao 29, 10. Racing 28p, 11. Sporting Gijon 27p, 12. Valladolid 27p, 13. Getafe 25p, 14. Almeria 24p, 15.Huelva 24p, 16. Betis 22p, 17. Numancia 20p, 18. Mallorca 17p, 19. Osasuna 17p, 20. Mallorca 17p.