5.3 C
Știri de ultima orăSportOltchim s-a impus la Roman

Oltchim s-a impus la Roman

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a reuşit să se impună la Roman, scor 30-14, într-un meci care a contat pentru prima etapă a returului Ligii Naţionale. Chimistele au jucat în faţa unei săli arhipline, biletele fiind vândute de organizatori cu câteva zile înainte de debutul întâlnirii, şi au avut probleme în primele 30 de minute, care au fost echilibrate. Antrenorii Cornel Bădulescu şi Ivica Rimanic au pus accentul pe apărare şi în prima repriză s-au marcat numai 17 goluri, oltencele intrând la cabine cu un avantaj de trei goluri, 10-7. Repriza a doua a fost la discreţia vâlcencelor, care au zburdat pe teren şi au fost aplaudate la scenă deschisă de spectatorii moldoveni. Faza meciului a fost semnată de Luminiţa Huţupan, care a marcat un gol prin „specialitatea casei“, din poartă-n poartă.  În urma acestei victorii, campioanele îşi păstrează avansul de trei puncte faţă de principala urmăritoare, Rulmentul Urban Braşov, ardelencele câştigând clar, 45-33, cu HCM Baia Mare. Pentru Oltchim au marcat la Roman: Lecuşanu – 7, Luca şi Manea – câte 5, Meiroşu – 4, Gatzel – 3, Szucs şi Vădineanu, câte 2, Huţupan şi Ţăcălie, câte 1. Oltchim joacă următorul meci marţi, pe propriul teren, în faţa echipei HCM Baia Mare, cu începere de la ora 11.00.

Regina şi Anastasia vin miercuri

Oltchim Râmnicu Vâlcea a perfectat transferurile a două handbaliste din Ucraina, Regina Shymkute şi Anastasia Pidpalova. „Nasti“ s-a antrenat deja sub comanda lui Ivica Rimanic, are 26 de ani, 1,92 metri şi este componentă de bază a naţionalei Ucrainei. Pidpalova a semnat un contract valabil până pe 30 iunie 2011 şi spune că vrea să joace cu Oltchim în finala Ligii Campionilor: „Ştiam că Oltchim este unul din cele mai puternice cluburi din Europa. Eu cred că Vâlcea va juca finala Ligii Campionilor şi sper să pot contribui şi eu la îndeplinirea acestui obiectiv“. Regina Shymkute are 23 de ani, evoluează pe postul de centru şi vine de la formaţia din Ucraina, SC Galytchanka Lvov. Regina este convocată cu regularitate la naţionala ţării sale şi a semnat cu Oltchim un contract valabil pentru doi ani şi jumătate. Ambele straniere vor ajunge la Vâlcea miercuri şi vor intra în programul normal de pregătire impus de Ivica Rimanic.