21.7 C
Știri de ultima orăSportOltchim a bătut greu la Cluj

Oltchim a bătut greu la Cluj

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, a obţinut victoria, în deplasare, contra celor de la Universitatea Jolidon Cluj, scor 28-25 (11-14), însă evoluţia de ieri a elevelor lui Ivica Rimanic nu a fost strălucită.
Tratând adversarele de sus, jucătoarele oltene şi-au făcut singure viaţa grea în Ardeal, greşelile din prima repriză costându-le scump pe Huţupan şi compania. Clujencele au început foarte bine partida, conducând cu 2-1 în minutul 3, iar pe fondul greşelilor chimistelor au izbutit să se distanţeze, scor 6-2 (‘11). După un time-out cerut de Ivica Rimanic, Oltchim a revenit în joc, egalând la 10 în minuntul 25, dar au reapărut greşelile copilăreşti la finalizare, iar la pauză gazdele au intrat cu trei goluri avantaj, scor 14-11.
Muştruluite serios în vestiar, handbalistele de la Oltchim au jucat altceva după reluarea jocului. Oltencele au preluat pentru prima dată conducerea pe tabelă în minutul 40, atunci când Steluţa Luca a aruncat puternic de la nouă metri, fără speranţe pentru Suba. Echilibrul s-a rupt pe final, atunci când clujencele au căzut fizic, adversarele încheind „conturile“ la trei goluri diferenţă, scor 28-25.
Oltchim a obţinut o victorie chinuită, după un joc slab, care poate fi însă pus pe seama pauzei de Crăciun şi a jocului important cu Lada Togliatti de săptămâna viitoare.
Pentru Oltchim au marcat următoarele jucătoare: Avădanii (7), Gatzel (4), Elisei (4), Szucs (3), Manea (3), Meiroşu (2), Borbas (2), Steluţa Luca (2), Vădineanu (1). Pentru echipa gazdă, Universitatea Jolidon Cluj, au punctat: Joldes (7), Senocico (6), Dincă (4), Bârsan (4), Oltean (1), Gherman (1), Paraschiv (1), Jula (1).