16.2 C
Știri de ultima orăSportJoshua Rose, pe podium în Liga I

Joshua Rose, pe podium în Liga I

Universitatea Craiova a prins din nou podiumul în clasamentul „Top Gazeta“ al celor mai buni jucători din Liga I. Australianul Joshua Rose s-a clasat pe locul doi între cei mai buni fundaşi stânga, după ce Ovidiu Dănănae prinsese aceeaşi poziţie în clasamentul fundaşilor dreapta, fiind întrecut tot de un „ceferist“, Tony. Chiar dacă nu a costat două milioane de euro ca uruguayanul lui CFR Cluj, Pereira, ocupantul primului loc, Rose a reuşit să atragă atenţia microbiştilor prin evoluţiile sale bune, devansându-l pe rapidistul Bozovici, clasat al treilea. În top au intrat doar jucătorii care au evoluat cel puţin nouă meciuri, iar printre criterii s-au numărat mingile recuperate, centrările bune şi notele acordate de ziarişti. Joshua Rose a evoluat în acest sezon pentru Universitatea în 19 partide, 17 în campionat şi două în Cupă. A marcat de trei ori pentru alb-albaştri, toate golurile fiind reuşite în Liga I, în deplasare, unul în meciul cu CFR Cluj (scor 1-1) şi două cu Gaz Metan Mediaş (scor 5-2 pentru Ştiinţa). Australianul a fost unul dintre cei mai „cuminţi“ fundaşi, încasând doar două cartonaşe galbene în cele 1.668 de minute jucate în tricoul Universităţii. În Liga I a încheiat toate partidele pe teren, cu excepţia meciurilor cu CFR Cluj (scor 1-1) şi Gloria Bistriţa (scor 0-2), când a fost înlocuit în minutul 87, respectiv 71.
Marţi, pe 16 decembrie, Rose a împlinit 27 de ani, sărbătorind la grătar şi la surfing. N-a uitat să facă şi un pronostic pentru retur, declaraţia sa fiind postată pe site‑ul oficial al clubului: „Eu cred şi sper că în retur vom evolua şi mai bine decât până acum, deşi ne va fi mai greu, deoarece adversarii ne tratează cu mai multă atenţie. Nu există o presiune suplimentară în lupta pentru primele locuri sau, dacă există, este pozitivă, ne motivează şi mai mult şi căpătăm mai multă încredere“.