11.7 C
Știri de ultima orăSportEşec aşteptat pentru voleibaliste

Eşec aşteptat pentru voleibaliste

Voleibalistele de la SCM-Universitatea Craiova au întâlnit ieri, pe teren propriu, campioana României CSU Metal Galaţi, într-un meci avans din cadrul etapei a 13-a a Diviziei A1. Aşa cum era de aşteptat, partida s-a încheiat cu victoria formaţiei moldave, care s-a impus cu 3-0 (8, 14, 20). Dacă în primul set au adunat doar opt puncte, în următoarele două, jucătoarele craiovene au mai prins curaj. În ultimul set, fetele de la SCM-U Craiova au mers cap la cap cu adversarele, care, ce-i drept, nu au forţat prea mult în acest joc. Pentru echipa din Bănie au evoluat ieri: Dimitrova, Bucur, Popovici, Toteva, Toma, Vasinca. Mozgon – libero. Au mai jucat: Sturzu, Udubaşa, Simovici. După partidă, componentele lotului craiovean au intrat în vacanţă, reunirea fiind programată la începutul anului viitor. Divizia A1 de volei feminin se va relua pe 17 ianuarie 2008.
Antrenoarea principală a voleibalistelor craiovene, Daniela Mincă, nu a fost prezentă la meciul de ieri, fetele fiind conduse de pe margine de „secunda“ Puşa Dina. Nicu Stoian, preşedintele clubului SCM, a spus că Mincă este la serviciu, ea fiind angajată în cadrul Ministerului de Interne. Totodată, fostul voleibalist a dezvăluit că de anul viitor cele două antrenoare vor face schimb de posturi, Puşa Dina va deveni antrenor principal, iar Daniela Mincă va fi antrenor secund: „Pentru că Daniela Mincă mai are un serviciu de la care nu poate lipsi, antrenor principal va deveni Puşa Dina“.