22 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEmil Jula, la primul gol în Bundesliga

Emil Jula, la primul gol în Bundesliga

Fostul atacant al Oţelului Galaţi, transferat în intersezon la Energie Cottbus, a „închis“ tabela în meciul pe care formaţia sa l-a câştigat în deplasare, cu 3-1, în faţa Borussiei Mönchengladbach.

Atacantul român Emil Jula a înscris golul cu numărul trei în victoria pe care echipa sa, Energie Cottbus, a obţinut-o sâmbătă, în deplasare, cu Borussia Mönchengladbach, scor 3-1, în etapa a 15-a din Bundesliga. El a intrat pe teren în minutul 71 şi a înscris, în minutul 85, primul său gol în campionatul german.
În partida de la Mönchengladbach, oaspeţii au deschis scorul în minutul 17, prin autogolul lui Bradley, şi l-au majorat în minutul 51, graţie reuşitei lui D. Sorensen. Gazdele au revent în joc, Gohouri reducând din diferenţă în minutul 59, însă speranţele lor au fost spulberate de Emil Jula, care a „închis“ tabela cu cinci minute înainte de finalul partidei.
După 15 etape, Energie Cottbus ocupă locul 15, având în cont doar 12 puncte, obţinute graţie celor trei victorii şi trei remize înregistrate în acest sezon.

Un singur gol în nouă partide

Emil Jula (28 de ani, 1,92 m, 85 kg) s-a transferat în vara acestui an la Energie Cottbus, de la Oţelul Galaţi, după ce în sezonul 2007-2008 a fost al doilea golgheter al Ligii 1, cu 18 goluri marcate, cu trei mai puţine decât atacantul lui Dinamo Bucureşti, Ionel Dănciulescu.
La Energie, atacantul român a evoluat în acest sezon în nouă partide, dintre care doar două ca titular, totalizând 267 de minute jucate şi un gol marcat.

Bayern a învins la Leverkusen

În alt meci din runda a 15-a a Bundesligii, adversara Stelei din Grupa F a Ligii Campionilor, Bayern München, a câştigat sâmbătă, în deplasare, în faţa lui Bayer Leverkusen, cu 2-0, şi a urcat pe locul doi în clasament, la trei puncte în spatele liderului Hoffenheim. Golurile formaţiei bavareze au fost marcate de atacanţii Luca Toni (’59) şi Miroslav Klose (’82).
În urma acestui rezultat, Bayern a acumulat 31 de puncte, în timp ce învinsa sa, Bayer Leverkusen, a căzut pe poziţia a patra, cu 28 de puncte. Liderul campionatului german rămâne formaţia nou-promovată Hoffenheim, care a trecut sâmbătă de Arminia Bielefeld, cu 3-0, şi a totalizat 34 de puncte.

Campionatul Germaniei, etapa a 15-a

Rezultate înregistrate în partidele din etapa a 15-a a Bundesligii: Bayer Leverkusen – Bayern München 0-2 (Toni ’59, Klose ’82), Hannover 96 – Karlsruhe 3-2 (M. Hanke ’12, ’18, Forssell ’44 / Da Silva ’47-penalti, Stindl ’87), Hoffenheim – Arminia Bielefeld 3-0 (Ibisevic ‘5, C. Eduardo ’11, Copado ’89-penalti), Borussia Mönchengladbach – Energie Cottbus 1-3 (Gohouri ’59 / Bradley ’17-autogol, D. Sorensen ’51, E. Jula ’85), Werder Bremen – Eintracht Frankfurt 5-0 (C. Pizarro ’11, ’20, ’62, Diego ’44-penalti, A. Hunt ’75), Hertha Berlin – FC Köln 2-1 (Kacar ’24, Pantelic ’86 / Novakovic ’45). Partidele VfB Stuttgart – Schalke 04, VfL Bochum – Hamburg şi Borussia Dortmund – VfL Wolfsburg s-au disputat aseară, după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Hoffenheim 34 de puncte; 2. Bayern München 31; 3. Hertha Berlin 30; 4. Bayer Leverkusen 28; 5. Hamburg 26; 6. Borussia Dortmund 24; 7. Werder Bremen 23; 8. Schalke 23; 9. VfL Wolfsburg 22; 10. FC Köln 19; 11. VfB Stuttgart 18; 12. Eintracht Frankfurt 16; 13. Hannover 16; 14. Arminia Bielefeld 12; 15. Energie Cottbus 12; 16. Borussia Mönchengladbach 11; 17. VfL Bochum 10; 18. Karlsruher 10.