16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDaniel Niculae nu-şi mai revine

Daniel Niculae nu-şi mai revine

Românul lui Auxerre a jucat prost în partida cu Monaco şi a ajuns la 13 meciuri consecutive fără gol

Atacantul român Daniel Niculae nu reuşeşte să depăşească perioada de criză în care a intrat după încheierea Campionatului European din luna iunie. De atunci, „Nico“ nu a mai reuşit să marcheze nici un gol în campionatul Franţei pentru echipa sa de club, AJ Auxerre.
Fostul rapidist a avut o prestaţie mediocră şi sâmbătă seară, în partida de pe teren propriu cu AS Monaco, încheiată cu scorul de 1-0 (Pokrivac ’24) pentru oaspeţi, în etapa a 16-a din Ligue 1. Niculae a fost introdus încă din primul minut de antrenorul Jean Fernandes, dar a fost unul dintre cei mai slabi jucători de pe teren, evoluţia sa fiind notată cu patru de cotidianul L’Equipe.
În minutul 75, „Nico“ a părăsit terenul, fiind înlocuit cu kenyanul Oliech. Internaţionalul român a avut o ocazie de a egala în minutul 70, când a primit o pasă bună în careu, dar a întârziat momentul şutului şi a fost deposedat de fundaşul Simic.
În actuala ediţie a campionatului Franţei, atacantul a jucat 13 meciuri, nouă ca titular, dar nu a reuşit să marcheze nici măcar un gol, în condiţiile în care în sezonul trecut a punctat de 11 ori. După înfrângerea din partida cu Monaco, Auxerre ocupă locul al 14-lea în clasament, cu 19 puncte.

Lyon, ţinută în şah de Valenciennes

Fosta adversară a Stelei din Grupa F a Ligii Campionilor, Olympique Lyon, a terminat la egalitate scor 0-0, partida cu Valenciennes, tot din etapa a 16-a a campionatului francez. În ciuda acestui rezultat, Lyon a acumulat 34 de puncte şi se află pe primul loc în clasament, la şase puncte de ocupanta locului secund, Nice. În schimb, Valenciennes se ocupă locul 19 cu 11 puncte.
În alt meci, Girondins Bordeaux, ex-adversara lui CFR Cluj din Grupa A a Ligii Campionilor, a remizat cu Sochaux, în deplasare, scor 0-0. În urma acestui rezultat, Bordeaux a acumulat 26 de puncte şi ocupă locul al cincilea în clasament, în timp ce Sochaux se situează pe poziţia a 18-a, cu 11 puncte.
A treia remiză a acestei runde s-a înregistrat la Lille, unde tabela a arătat 1-1 la partida dintre echipa antrenată de Rudy Garcia şi Lorient. Michel Bastos a marcat pentru Lille în minutul 7, iar Lorient a restabilit egalitatea în minutul 35, graţie autogolului lui Rami.

Keşeru nu a jucat la Nantes

FC Nantes, fără românul Claudiu Keşeru pe teren, a reuşit să se impună cu 2-0 pe terenul lui Le Havre. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Djordjevic (’65) şi de De Freitas (’85). După acest succes, „canarii“ au urcat pe locul 16 în clasament, fiind la patru puncte distanţă de prima poziţie retrogradantă. Keşeru nu a jucat în meciul de la Le Havre din cauza unei accidentări la genunchi. Pe lângă mijlocaşul român, Nantes i-a mai avut indisponibili pe Gravgaard şi Goussé, dar şi pe N’Daw, suspendat. Claudiu Keşeru (21 de ani, 1,78 m, 80 kg) a marcat un singur gol în actuala ediţie a campionatului Franţei, în etapa a doua. în campionatul Franţei.

Campionatul Franţei, etapa a 16-a

Rezultatele înregistrate sâmbătă seară în Ligue 1: Lyon – Valenciennes 0-0, Lille – Lorient 1-1, Le Mans – Caen 2-0, Auxerre – Monaco 0-1, Le Havre – Nantes 0-2, Sochaux – Bordeaux 0-0.Partidele Nice – Grenoble, Nancy – Saint Etienne, Toulouse – Olympique Marseille şi Rennes – PSG s-au jucat aseară, după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Lyon 34 de puncte; 2. Nice 28; 3. Marseille 27; 4. Rennes 26; 5. Bordeaux 26; 6. PSG 26; 7. Lille 25; 8. Toulouse 25; 9. Le Mans 24; 10. Monaco 22; 11. Caen 21; 12. Lorient 20; 13. Grenoble 20; 14. Auxerre 19; 15. Nancy 19; 16. Nantes 15; 17. Le Havre 12; 18. Sochaux 11; 19. Valenciennes 11; 20. Saint-Etienne 10.