20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChelsea, învinsă acasă după patru ani şi opt luni

Chelsea, învinsă acasă după patru ani şi opt luni

Liverpool a învins pe arena „Stamford Bridge“ cu 1-0, întrerupând astfel seria incredibilă de meciuri fără înfrângere pe care londonezii au avut-o în propriul fief.

Chelsea Londra, adversara campioanei României, CFR Cluj, din Grupa A a Ligii Campionilor, a fost învinsă duminică, pe teren propriu, de Liverpool, scor 0-1, într-o partidă contând pentru etapa a 9-a a campionatului Angliei. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 10 de mijlocaşul spaniol Xabi Alonso, al cărui şut a fost deviat de fundaşul portughez Bosingwa. Formaţia londoneză a înregistrat astfel prima înfrângere pe „Stamford Bridge“ după o pauză de patru ani şi opt luni. Ultimul meci pierdut de Chelsea pe teren propriu a fost în februarie 2004.
În disputa cu Liverpool, tehnicianul lusitan al „albaştrilor“, Luis Felipe Scolari, a apelat la următorii jucători: Cech – Bosingwa, Carvalho, Terry, A. Cole – Obi Mikel – S. Kalou (Di Franco ’58), Deco, Lampard, Malouda (Beletti ’58) – Anelka. La rândul său, antrenorul spaniol al „cormoranilor“, Rafael Benitez, a utilizat următoarea echipă: Reina – Arbeloa, Carragher, Agger, Aurelio – X. Alonso, Mascherano – Kuyt (L. Leiva ’88), Gerrard, Riera (Hyypia ’90) – R. Keane (R. Babel ’60).

Scolari: Liverpool a fost mai bună

Luiz Felipe Scolari a recunoscut că jucătorii săi nu au făcut un meci bun contra lui Liverpool şi a lăudat tactica pe care Rafael Benitez a aplicat-o împotriva echipei sale.
„Nu ne aşteptam la acest rezultat, însă trebuie să recunoaştem valoarea adversarului. Liverpool a fost echipa mai bună, iar Benitez este un manager inteligent. Au ştiut că în prezent nu avem atacanţi puternici de careu şi ne-au lăsat deliberat spaţii pe benzi, pentru că apărătorii lor nu aveau probleme în a respinge centrările noastre“, a afirmat tehnicianul brazilian.
Scolari s-a declarat nemulţumit de faptul că elevii săi nu i-au ascultat indicaţiile tactice după ce Liverpool a deschis scorul.
„În a doua repriză, jucătorii mei nu au mai construit, aşa cum le-am cerut, ci au aruncat aproape toate mingile în careul adversarilor. Nu îmi place să pierd, dar, chiar dacă se mai întâmplă şi acest lucru, vreau să dominăm şi să avem iniţiativă“, a precizat managerul „albaştrilor“.

Premier League, etapa a 9-a
În celelalte meciuri ale rundei a 9-a din Premier League s-au înregistrat următoarele rezultate: Manchester City – Stoke City 3-0, Tottenham – Bolton 2-0, Wigan Athletic – Aston Villa 0-4, West Ham United – Arsenal 0-2, Portsmouth – Fulham 1-1, Everton – Manchester United 1-1, Sunderland – Newcastle United 2-1, West Bromwich Albion – Hull City 0-3 şi Blackburn Rovers – Middlesbrough 1-1.
Clasament: 1. Liverpool 23 de puncte; 2. Chelsea 20; 3. Hull City 20; 4. Arsenal 19; 5. Aston Villa 17; 6. Manchester United 15; 7. Portsmouth 14; 8. Manchester City 13; 9. Sunderland 12; 10. West Ham United 12; 11. Blackburn Rovers 12; 12. Middlesbrough 10; 13. West Bromwich 10; 14. Everton 9; 15. Wigan Athletic 8; 16. Fulham 8; 17. Bolton Wanderers 8; 18. Stoke City 7; 19. Newcastle 6; 20. Tottenham 5.