3.9 C
Știri de ultima orăSportRăzboi în Zăvoi

Război în Zăvoi

CSM Vâlcea va juca astăzi un meci extrem de important în lupta pentru promovarea în primul eşalon. Elevii lui Alin Artimon vor întâlni pe propriul teren una dintre formaţiile solide ale seriei a II-a, FC Alba Iulia, care a fost pe primul loc al clasamentului etape bune. Ardelenii sunt şi acum pe podium, la un singur punct distanţă de lidera FCM Târgu Mureş, şi vin după un rezultat de egalitate pe terenul arădenilor de la UTA. De partea cealaltă, vâlcenii au încă gustul amar al înfrângerii cu ACU, scor 0-3, şi se pot revanşa în faţa propriilor suporteri numai cu un succes. Interesant este că în pauza competiţională din vară oficialii de la CSM l-au avut pe lista posibililor tehnicieni şi „principalul“ de la Alba Iulia, Aurel Şunda.
Alin Artimon a reuşit la cârma CSM-ului două victorii importante pe propriul teren, cu Universitatea Cluj şi Liberty Salonta, şi crede că eşecul de la Arad trebuie uitat rapid. „Avem un program infernal până la finalul turului de campionat. Ne trebuie cât de multe puncte pentru a avea o pauză competiţională liniştită. Meciul de la Arad trebuie uitat repede, trebuie să ne trezim rapid şi să învingem Alba Iulia“, a spus Artimon.