14.5 C
Știri de ultima orăSportOltchim, rămâne numărul unu

Oltchim, rămâne numărul unu

Chimistele au învins în derbiul campionatului pe Rulmentul şi au luat avans de trei puncte în lupta pentru titlu.

Atmosferă de zile mari în Sala Sporturilor „Traian“, la ora meciului dintre Oltchim Râmnicu Vâlcea şi Rulmentul Braşov, cele două mari forţe ale handbalului feminin din România. Fără Gheorghe Tadici şi Mariana Târcă pe cele două bănci, derbiul a scăzut în încrâncenare şi nervi, dar a crescut în sportivitate. Nici cele două galerii nu şi-au mai adresat injurii, iar cele 60 de minute decisive pentru soarta titlului naţional au început cu o aruncare a Ionelei Gâlcă, apărată de Huţupan. După un debut echilibrat, în care cele două formaţii au fost la conducere pe tabela de marcaj, Oltchim s-a distanţat la 8-6 în minutul 10, avantaj pe care nu l-a mai cedat. Campioanele au continuat să domine derbiul pe fondul unei evoluţii de excepţie a Luminiţei Huţupan şi a unei apărări agresive, care aproape că a anihilat-o pe Ionela Gâlcă, handbalista cea mai periculoasă a oaspetelor. Cu zece minute înainte de pauză, oltencele aveau 12-8 şi Müller a cerut time-aut, simţind că elevele sale pierd teren. Braşovul a revenit spectaculos şi, în minutul 26, mai avea un singur gol diferenţă, 14-13, obligându-l pe Rimanic să ceară şi el timp de odihnă. Vâlcea a revenit la timonă şi la mijlocul meciului, Luca şi compania aveau avans de patru goluri, 17-13. În partea a doua a întâlnirii, Oltchim a jucat inteligent, a dus atacurile până la limita pasivului şi le-a obligat pe ardelence să rişte. Braşovul nu s-a mai apropiat ameninţător, chiar dacă Gâlcă a scăpat în câteva rânduri de marcajul apărării oltene şi a punctat de patru ori.
Rimanic a fost inspirat la schimbări şi spre final le-a aruncat în luptă pe Gabriella Szucs şi Roxana Gatzel, jucătoare care au făcut diferenţa, în timp ce Huţupan le-a exasperat pe adversare parând în repetate rânduri în situaţii de unu la unu. Victoria Oltchimului, 31-25, a venit logic, campioana României având acum un avans de trei puncte faţă de principala contracandidată la cucerirea titlului naţional.