24.5 C
Știri de ultima orăSportS-au cernut valorile la atletism

S-au cernut valorile la atletism

Atleta americană Dawn Harper (24 de ani) a triumfat în finala probei de 100 de metri garduri, câştigând aurul olimpic cu timpul de 12,54 secunde.
Podiumul a fost completat de australianca Sally Mclellan, care a terminat cursa pe poziţia secundă cu timpul de 12,64 secunde, în timp ce pe locul trei s-a clasat Priscilla Lopes-Schliep din Canada, care a fost cronometrată cu 12,64 secunde.
La 400 de  metri plat, atleta Christine Ohuruogu, din Marea Britanie, a înregistrat 49 sec. 62/100 şi a cucerit cea mai râvnită medalie, argintul revenindu-i jamaicanei Shericka Williams, iar bronzul americancei Sanya Richards.
În proba masculină de 1.500 de  metri s-a impus Rashid Ramzi (Bahrain), timpul acestuia înregistrat în finală fiind de 3:32.94.
Ramzi (28 de ani) i-a devansat pe kenyanul Asbel Kiprop, care a ocupat locul secund, la numai 17 sutimi de învingător, în timp ce Nicholas Willis (Noua Zeelandă) a terminat pe poziţia a treia, cu timpul de 3:34.16.
Atleta Aksana Miankova, din Belarus, a câştigat medalia de aur în proba feminină de aruncare a ciocanului din cadrul JO de la Beijing, cu o performanţă de 76,34 metri, nou record olimpic.
Medalia de argint a revenit cubanezei Yipsi Moreno, cu 75,20 metri, iar bronzul a intrat în posesia chinezoaicei Wenxiu Zhang, cu 74,32 metri.