10.3 C
Știri de ultima orăSportFlorentin Petre, campion al Bulgariei

Florentin Petre, campion al Bulgariei

Mijlocaşul român a câştigat miercuri, cu ŢSKA Sofia, al 31-lea titlu din istoria de 60 de ani a echipei, cu trei runde înainte de finalul sezonului.

Mijlocaşul român Florentin Petre (foto) a devenit miercuri campion al Bulgariei, după ce echipa la care este legitimat, ŢSKA Sofia, a câştigat, cu 3-1, partida susţinută în deplasare cu Botev Plovdiv, în runda a 27-a a primei ligi. Graţie victoriei de la Plovdiv, ŢSKA Sofia a câştigat, cu trei runde înainte de finalul sezonului, al 31-lea titlu din istoria sa de 60 de ani.

Trupa la care evoluează Florentin Petre a profitat şi de faptul că principala sa urmăritoare, Levski Sofia, a fost învinsă în etapa a 27-a, cu 2-1, în deplasare, de Cernomorets Burgas, distanţa în clasament dintre cele două echipe din capitala Bulgariei fiind de 13 puncte.

Petre a fost MVP-ul partidei

În disputa de miercuri, de la Plovdiv, „mijlocaşul de buzunar“ al naţionalei României a marcat şi un gol pentru ŢSKA, „închizând“ tabela în minutul 85, când a driblat doi adversari pe partea dreaptă şi a şutat la colţul lung.

Petre a contribuit decisiv şi la golurile marcate de atacantul brazilian Nei (’25, ’44), pasând decisiv la primul şi obţinând penaltiul transformat de coechipierul său cu un minut înainte de finalul primei reprize. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de Hristov, în minutul 31, din penalti.

Antrenorul lui ŢSKA, Stoicio Mladenov, a spus că este foarte bucuros că a câştigat titlul, dar că regretă faptul că meciul de la Plovdiv s-a disputat cu porţile închise, deoarece Botev a primit o suspendare de două etape din cauza violenţei suporterilor. „Este păcat că am câştigat titlul în absenţa suporterilor noştri. Fotbalul este un joc pentru spectatori şi cred că Federaţia Bulgară de Fotbal trebuie să-şi schimbe politica. Nimeni nu vrea să joace într-o asemenea linişte“, a spus Stoicio Mladenov.

Campionatul Bulgariei, etapa a 27-a

Rezultate: Lokomotiv Plovdiv – Belasitsa 1-0, Slavia – Vidima 2-0, Botev – ŢSKA Sofia 1-3, Marek – Vihren 0-3, Cerno More – Litex 2-1, Beroe – Spartak Varna 0-0, Lokomotiv Sofia – Pirin 0-3, Cernomorets Burgas – Levski 2-1.

Clasament: 1. ŢSKA Sofia 71; 2. Levski Sofia 58; 3. Lokomotiv Sofia 50; 4. Litex Lovech 47; 5. Slavia Sofia 46; 6. Cernomorets Burgas 44; 7. Cerno More Varna 43; 8. Pirin 41; 9. Lokomotiv Plovdiv 39; 10. Botev Plovdiv 30; 11. Vihren Sandanski 30; 12. Beroe Stara Zagora 25; 13. Spartak Varna 24; 14. Belasitsa Petrich 19; 15. Marek Dupnitza 18; 16. Vidima Rakovski 15.