11.4 C
Știri de ultima orăSportVictorie fără emoţii

Victorie fără emoţii

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au câştigat şi cel de-al doilea meci disputat în cadrul turneului semifinal al Diviziei B, care se dispută în aceste zile în Sala Sporturilor din Bănie. Elevii lui Paul Nicolae şi Marius Toma au învins joi seară Granitul Bucureşti, scor 90-58. Faţă de partida din prima zi, când s-au impus după trei reprize de prelungiri, în meciul cu Granitul oltenii au obţinut victoria fără emoţii, controlând în permanenţă jocul.
„Faţă de jocul cu CSM Bucureşti, în partida cu Granitul misiunea noastră a fost puţin mai dificlă. Avem două victorii, dar mai avem de luptat până la turneul final. Sâmbătă întâlnim Timişoara, o echipă care, la fel ca noi, a câştigat primele două jocuri de la acest turneu“, a spus ieri antrenorul secund al craiovenilor, Marius Toma. Tot joi, Laguna Bucureşti a fost învinsă de CSS Giurgiu, scor 91-85, iar Politehnica Iaşi a învins CSM Bucureşti, scor 85-70.
Aseară s-au disputat jocurile: CSM Bucureşti – CSS Giurgiu, Granitul Bucureşti – Politehnica Iaşi şi SCM – „U“ Craiova – Laguna Bucureşti. Programul din weekend este următorul: astăzi: Laguna Bucureşti – CSM Bucureşti (ora 9.00), Granitul Bucureşti – CSS Giurgiu (11.00), SCM – U Craiova – Politehnica Iaşi (13.00); mâine: Politehnica Iaşi – Laguna Bucureşti (9.00), CSM Bucureşti – Granitul Bucureşti (13.00) şi CSS Giurgiu – SCM – U Craiova (15.00).
Într-un alt turneu semifinal, găzduit de Baia Mare, Energia Rovinari s-a impus joi la scor în faţa echipei Corona Braşov, 119-60. Aseară, gorjenii au întâlnit echipa gazdă, Vulturii Baia Mare, iar astăzi vor juca împotriva celor de la CSS KK Sfântu Gheorghe, după care vor veni acasă.