17.8 C
Știri de ultima orăSportIngrid Radu a ratat turneul final

Ingrid Radu a ratat turneul final

Selecţionata feminină de tenis de câmp sub 16 ani a României, din care face parte şi craioveanca Ingrid Radu (TC Triumf 2000), a ratat accederea la turneul final al Winter Cup, după ce s-a clasat doar pe locul trei la turneul de calificare, desfăşurat săptămâna trecută în Italia, la Maniago. Primele două locuri au fost ocupate de Italia şi Bulgaria, echipe care merg la turneul final, programat la sfârşitul acestei luni la Ronchin (Franţa). Reprezentativa României, condusă de antrenorul craiovean Constantin Stănescu, de la TC Triumf 2000, a fost desemnată cap de serie numărul unu şi a avut liber în primul tur. În turul secund, tricolorele au fost învinse de Italia, iar în ultimul meci, pentru locurile trei-patru, au învins Turcia. „Nu ne-am calificat la turneul final deoarece am pierdut meciul cu Italia. Ingrid Radu a pierdut în faţa Nastassjei Burnett, scor 2-6, 4-6. A avut 4-1 în setul doi, dar arbitrul italian şi-a ajutat compatrioata, iar lui Ingrid i-a fost aproape imposibil să câştige setul doi şi să-l joace pe al treilea. Cristina Dinu (TC 2000 Bucureşti) a pierdut, cu 4-6, 5-7, meciul cu Martina Trevisan, nereuşind să valorifice o minge de set“, a spus antrenorul Stănescu despre partida cu Italia. În întâlnirea cu Turcia, Ingrid Radu s-a impus cu 7-5, 6-1 în faţa sportivei Cagil Ozcas, iar Sabina Lupu (Steaua Bucureşti) a pierdut dramatic contra numărului unu din echipa Turciei, Melis Sezer, 4-6, 5-7. În aceste condiţii, meciul de dublu era decisiv, iar perechea română Ingrid Radu / Cristina Dinu a învins detaşat cu 2-0 (6-0, 6-4). La turneul din Italia au participat şapte echipe.