8 C
Știri de ultima orăSportÎnfrângere şi mulţi nervi

Înfrângere şi mulţi nervi

CS Municipal a disputat ieri, pe stadionul din Zăvoi, primul amical tare din această iarnă, în compania ploieştenilor de la Petrolul, vâlcenii fiind învinşi cu 3-2. Oaspeţii au început în forţă şi după numai 40 de minute conduceau cu 3-0, după golurile lui Muţiu (2) şi Marinescu, toate pe fondul unor greşeli la marcaj ale apărării oltene, în timp ce ghinionistul primului mitan a fost Vintilescu, care a ţintit bara de două ori. Elevii lui Bondrea au redus din handicap imediat după pauză, prin Laurenţiu Boroiban, care a fructificat cu un şut sec o acţiune personală (’54). Spiritele s-au încins cu 15 minute înainte de final, când arbitrul Demetrescu nu acordat gazdelor un penalti clar, după un fault la Boroiban. Vâlcenii l-au admonestat pe central, iar acesta s-a supărat şi a plecat direct la cabine, meciul continuând numai cu doi arbitri. Până la urmă a fost 2-3, Sergiu Popescu punctând din lovitură liberă (’81).
Marian Bondrea a folosit următoarea formulă de echipă: Rusandu – Stanca, Viţa, Vătavu, Vlad – M. Voicu, Vlăduţi, Onofrei, Dedu – Vidakovic, Vintilescu. Au mai jucat: Pasăre, Băiţa, Dandea, Cercel, S. Popescu, Ekwalla, Grigoruţă, Grădinar, Stupar, Robson, Boroiban. „Suntem la început. Este primul meci care îl jucăm pe iarbă. Se simte oboseala antrenamentelor fizice la elevii mei, dar, una peste alta, nu s-au mişcat rău. M-a enervat arbitrul de centru, parcă nu e vâlcean. Nu zice nimeni să ne ajute, dar măcar să dea ce e corect. Primul lor gol a fost din ofsaid şi fault, iar lovitura noastră de la 11 metri, clară ca lumina zilei“, a afirmat la final antrenorul oltean. CSM Vâlcea va disputa astăzi, de la ora 11.00, pe stadionul din Zăvoi, un nou amical, contra formaţiei de liga a III-a, Rova Roşiori.