12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024

Debut cu dreptul

Echipa naţională Under-20 a României a cunoscut victoria în partida inaugurală de la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă Divizia a II-a, din Italia, învingând Islanda cu scorul de 6-4. Prima parte a întâlnirii le-a aparţinut islandezilor, Adresson punctând în minutul 18. România a restabilit egalitatea prin Biro în debutul părţii secunde (’22), pentru ca Burdian (’28) şi Kopacz (’24) să puncteze şi să ridice avantajul echipei noastre la 3-1. Scorul reprizei secunde a fost stabilit de Mikaelsson, care a punctat în minutul 37. În ultimul act, România a marcat de trei ori, prin Sara, Burduian şi Biro, Islanda replicând prin Thormodsson şi Sveinbjarnarson. În următorul meci, tricolorii, pregătiţi de Nelu Alexe, vor întâlni Japonia tot în localitatea Alba di Canazei.