17.8 C
Știri de ultima orăSportContra, portar un sfert de oră

Contra, portar un sfert de oră

Getafe a avut la Madrid un portar special, Contra, care a reuşit să nu primească gol.

Cosmin Contra a evoluat, duminică seară, pe un post inedit la Getafe, în partida cu Atletico Madrid, din etapa a 15-a a campionatului Spaniei. Antrenorul Michael Laudrup l-a sacrificat pe „Guriţă“ în minutul 77 şi l-a introdus în poartă, după ce titularul postului, argentinianul Abbondanzieri, a primit cartonaş roşu. Românul nu a dezamăgit şi nu a primit nici un gol, scorul înregistrat pe tabelă, 1-0 pentru Atletico, menţinându-se până la sfârşitul întâlnirii.

Laudrup efectuase toate cele trei schimbări în momentul eliminării portarului lui Getafe. Contra fusese rezervă şi intrase pe teren în minutul 68, în locul lui Cortes. Cea mai grea intervenţie a fundaşului român s-a înregistrat în minutul 82, când a respins mingea cu pumnii la un corner al gazdelor. Unicul gol al meciului de pe „Vicente Calderon“ a fost marcat de Diego Forlan în minutul 20. Portarul Abbondanzieri nu a fost singurul jucător eliminat. Au mai văzut „roşu“ Aguero (’66) şi Reyes (’78) de la Atletico şi Licht (’73) de la Getafe.

La sfârşitul întâlnirii, antrenorul oaspeţilor, Michael Laudrup, a declarat: „Cred că meritam să obţinem cel puţin un egal. În ultimul sfert de oră am dominat, iar faptul că portarul nostru, Contra, abia a atins mingea de câteva ori, spune totul despre cum s-a jucat“.

Roşu nu a fost convocat

În altă partidă din etapa a 15-a a Primerei Division, echipa lui Laurenţiu Roşu, Recreativo Huelva, s-a impus cu scorul de 2-0 pe terenul formaţiei Levante. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Amunas (’38) şi Munoy (’54). La oaspeţi, antrenorul Victor Munoz nu l-a convocat pe Roşu pentru această întâlnire.

FC Barcelona s-a chinuit pe teren propriu cu Deportivo La Coruna, pe care a învins-o la limită, cu 2-1. Oaspeţii au deschis scorul după trei minute de joc, prin Hidalgo, care l-a învins pe portarul gazdelor printr-un şut de la distanţă, iar Ronaldinho a egalat în minutul 41, transformând un penalti. Golul victoriei catalanilor a fost marcat de Xavi în minutul 71. Barcelona ocupă în continuare locul al doilea în clasament, la patru puncte în spatele liderei Real Madrid, învingătoare sâmbătă cu 1-0 la Bilbao.

Villarreal, revelaţia acestei ediţii de campionat, aflată la egalitate de puncte cu Barcelona înaintea acestei etape, a pierdut, surprinzător, pe teren propriu, cu 1-0, partida cu Betis Sevilla, ce ocupa locul al 19-lea. Capi a marcat în minutul 9 singurul gol al întâlnirii.

Primera Division, etapa a 15-a

Rezultatele înregistrate în etapa a 15-a a campionatului Spaniei: Almeria – Valladolid 1-0, Athletic Bilbao – Real Madrid 0-1, Atletico Madrid – Getafe 1-0, Barcelona – Deportivo La Coruna 2-1, Levante – Recreativo 0-2, Osasuna – Valencia 0-0, Racing Santander – Mallorca 3-1, Zaragoza – Espanyol 3-3, Sevilla – Murcia 3-1, Villarreal – Betis Sevilla 0-1. Clasament: 1. Real Madrid 35 de puncte; 2. Barcelona 31; 3. Atletico Madrid 30; 4. Villarreal 28; 5. Espanyol 27; 6. Racing Santander 26; 7. Valencia 25; 8. Mallorca 20; 9. Sevilla 19; 10. Zaragoza 19; 11. Almeria 19; 12. Getafe 18; 13. Recreativo 18; 14. Osasuna 17; 15. Athletic Bilbao 17; 16. Valladolid 16; 17. Murcia 15; 18. Betis Sevilla 14; 19. La Coruna 13; 20. Levante 7.