21.7 C
Știri de ultima orăSportCodrea a impresionat

Codrea a impresionat

După revenirea la Siena a antrenorului Mario Beretta, Codrea joacă din ce în ce mai bine.

Paul Codrea a avut o prestaţie deosebită în partida pe care echipa sa a câştigat-o cu scorul de 3-1, pe terenul formaţiei Genoa, în etapa a 15-a a campionatului Italiei. Mijlocaşul român a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren şi şi-a atras laudele presei din Italia. „Motoreta de la mijlocul terenului nu a luat pauză. A alimentat continuu acţiunile de atac ale echipei sale şi a stăvilit în repriza secundă elanul gazdelor, care au alergat mult pentru a egala“, a scris agenţia Datasport despre Codrea. În schimb, site-ul calciotoscano.it a caracterizat astfel evoluţia românului: „I-a servit bine pe coechipieri şi de câteva ori i-a pus în situaţii de gol. A fost lăsat de multe ori liber de genoani şi a avut posibilitatea să-şi fructifice la maximum calităţile“.

Siena a făcut la Genova o primă repriză extraordinară, înscriind trei goluri, prin Frick (’10, ’24) şi Loria (’20). Pentru gazde, a punctat Figueroa, în minutul 89.

Acesta a fost al 11-lea meci jucat în actuala ediţie a campionatului Italiei de Codrea, iar prestaţiile sale s-au îmbunătăţit vizibil după revenirea pe banca tehnică a Sienei a antrenorului Mario Beretta.

Chivu a jucat pe două posturi

Celălalt român care a evoluat duminică în Serie A, Cristian Chivu, a ieşit victorios de pe teren, echipa sa, Inter Milano, impunându-se pe „Giuseppe Meazza“ cu un categoric 4-0 în faţa lui AC Torino. Căpitanul naţionalei României a început meciul ca fundaş stânga, iar după 30 de minute de joc a fost mutat de antrenorul Roberto Mancini pe postul de mijlocaş la închidere, iar evoluţia sa a fost remarcabilă. „Chivu a demonstrat că poate juca la fel de bine pe mai multe posturi. Şi-a făcut bine treaba ca fundaş stânga, iar când Mancini l-a mutat la mijloc s-a descurcat foarte bine“, a scris Datasport despre Chivu. Golurile Interului au fost marcate de Ibrahimovic (’38, pen.), Cruz (’50), Jimenez (’52) şi Cordoba (’76). „Nerazzurrii“ ocupă în continuare primul loc în clasament, cu un avans de cinci puncte faţă de AS Roma. Gruparea din capitala Italiei nu a izbutit decât un rezultat de egalitate la Livorno, scor 1-1 (Tristan ‘6 / De Rossi ‘5). La oaspeţi, românul Adrian Piţ nu a jucat.

Serie A, etapa a 15-a

Rezultatele înregistrate în etapa a 15-a a campionatului Italiei: Lazio – Catania 2-0, Palermo – Fiorentina 2-0, Inter – Torino 4-0, Livorno – AS Roma 1-1, Juventus – Atalanta 1-0, Udinese – Sampdoria 3-2, Genoa – Siena 1-3, Empoli – Cagliari 4-1, Napoli – Parma 1-0, Reggina – Milan (amânat). Clasament: 1. Inter 37 de puncte; 2. Roma 32; 3. Juventus 29; 4. Udinese 28; 5. Fiorentina 24; 6. Atalanta 21; 7. Napoli 21; 8. Palermo 21; 9. Sampdoria 29; 10. Milan 18; 11. Catania 18; 12. Lazio 17; 13. Torino 15; 14. Parma 15; 15. Genoa 15; 16. Livorno 14; 17. Siena 13; 18. Empoli 13; 19. Reggina 10; 20. Cagliari 10.