România: Pâslaru, Huţupan – Maier (9), Balint (2), Olteanu (3), Neagu (1), Gâlcă, Stanca (7), Brădeanu (2), Ivan (1), Vădineanu (4), Bârsan, Luca (1), Meiroşu (1), Lecuşanu (5), Beşe (3).
Antrenor: Gheorghe Tadici.
Tunisia: Slama, Tered – Kouki, Ghribi (1), Mannai (1), Msaad (1), Toumi (1), Abdelhak (1), Romdhane (1), Fadhloun, Khouildi (5), Zekri (5), Chebbah (5). Antrenor: Bogoslav Peric.
Au arbitrat: M. Gatelis, V. Mazeika (Lituania).

După evoluţia neconvingătoare contra Chinei, tricolorele au obţinut un succes concludent care le califică în grupele principale.

Criticate după victoria chinuită contra Chinei, handbalistele din România au început timid şi a doua partidă din Franţa cu un adversar modest, Tunisia. Până în minutul 7, tunisienele s-au ţinut scai de vicecampioana mondială, moment din care tricolorele au pus stăpânire pe joc. Cu Huţupan servant şi Ramona Maier Farcău executant, echipa antrenată de chimistul Gheorghe Tadici a punctat pe contraatac de cinci ori consecutiv şi a intrat la cabine cu un avantaj liniştitor, scor 17-11. În partea a doua a întâlnirii, româncele şi-au mărit treptat avantajul pe tabela de marcaj. Chimistele Ada Nechita şi Valeria Motogna au încercat să facă şi spectacol, dar au ratat o „aeriană“, în timp ce selecţionerul şi-a permis să arunce în luptă handbaliste mai puţin folosite: Clara Vădineanu, Camelia Balint, Tereza Tamaş sau Raluca Ivan. În final, a fost 39-21, rezultat care califică formaţia noastră în grupele principale ale Campionatului Mondial, indiferent de rezultatele din ultima etapă.
În cealaltă partidă a zilei, Polonia a trecut clar de China, scor 27-20, asigurâdu-şi calificarea în următoarea fază a turneului final.
Astăzi este pauză la Campionatul Mondial din Franţa, urmând ca de mâine să înceapă partidele din cele două grupe principale. România şi Polonia îşi cunosc viitoarele adversare: Ungaria şi Spania (din Grupa E), Germania şi Coreea (din Grupa F). În faza sferturilor de finală se vor califica primele patru clasate în cele două grupe principale, formaţiile venite din aceeaşi serie urmând să nu mai joace meci direct.