10.6 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCinci medalii pentru români

Cinci medalii pentru români

Sportivii români au reuşit cinci clasări pe podium la Grand Prix-ul de gimnastică artistică desfăşurat la Glasgow, victoriile fiind înregistrate de Steliana Nistor, la paralele, şi Daniel Popescu, la cal, un loc doi prin acelaşi Daniel Popescu, la sărituri, şi două locuri trei, prin Daniela Druncea şi Steliana Nistor, ambele la sol. La paralele, Steliana Nistor s-a impus cu o notă de 15.200 în faţa Dariei Zgoba (Ucraina), 15.050 de puncte, şi a Krystinei Palesova (Cehia), 15.000 de puncte. Vicecampioana mondială la individual compus s-a clasat doar pe locul cinci la bârnă, cu 14.875 de puncte, aparat câştigat de rusoaica Liudmila Iejova Grebenkova, cu 15.475 de puncte, urmată de Elyse Hopfner-Hibbs (Canada), 15.300 de puncte, şi Daria Zgoba, 15.200 de puncte. Nistor a ocupat locul trei la sol, cu 13.625 de puncte, la egalitate cu Daniela Druncea, aflată la primul podium în cadrul Cupei Mondiale. Primele două poziţii au fost ocupate în ordine de britanica Beth Tweddle, 14.550 de puncte, şi Nicole Pechancova (Cehia), 13.650 de puncte. La cal cu mânere, victoria a revenit lui Daniel Popescu (15.600 p), urmat în clasament de britanicul Louis Smith (15.425 p) şi slovenul Saso Bertoncelj (15.300 p), celălalt român, Cosmin Popescu, terminând pe locul 7, cu 14.950 p. Daniel Popescu a ocupat poziţia a doua la sărituri (15.937 p), după chinezul Du Wei (16.237 p), înaintea grecului Kosmidis Eleftherios (15.800 p). La inele, Robert Stănescu a încheiat pe locul 8, cu 14.600, victoria în această probă revenindu-i olandezului Yuri Van Gelder (16.400 p), urmat de chinezul Lu Bin (16.175 p) şi de rusul Aleksandr Balandin (15.900 p).