10.3 C
Știri de ultima orăSportBayern, la prima înfrângere

Bayern, la prima înfrângere

Formaţia la care este legitimat atacantul român Ciprian Marica, VfB Stuttgart, s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa liderei campionatului Germaniei, Bayern München, într-un meci din etapa a 13-a. Aceasta a fost prima înfrângere suferită de Bayern în actualul sezon al Bundesligii. Pentru VfB Stuttgart au marcat Gomez (’10, ’34) şi Basturk (’30), iar Bayern München a redus din diferenţă prin Luca Toni (’86). Ciprian Marica a fost rezervă la Stuttgart, el fiind introdus pe teren în minutul 74, în locul lui Cacau.

Tot sâmbătă, Energie Cottbus, fără fundaşul Ovidiu Burcă, accidentat, a pierdut, cu scorul de 2-3, meciul din deplasare cu Hansa Rostock. Pentru Hansa a marcat Kern (’18, ’59, ’74), iar Energie Cottbus a punctat prin Da Silva (’58) şi Skela (’90).

Vineri, MSV Duisburg, echipa la care sunt legitimaţi Mihai Tararache şi Iulian Filipescu, a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 0-2, meciul susţinut în compania formaţiei VfL Bocum. Golurile au fost marcate de Imhof (’29) şi Bechman (’84). Iulian Filipescu şi Mihai Tararache au fost integralişti, ultimul fiind sancţionat cu un cartonaş galben în minutul 37.

Alte rezultate din meciurile disputate în etapa a 13-a a Bundesligii: Schalke 04 – SV Hamburg 1-1 (Krstajici ’12 / Olici ’35), Werder Bremen – SC Karlsruhe 4-0 (Diego ’25, ’45, Almeida ’66, Naldo ’76), Borussia Dortmund – Eintracht Frankfurt 1-1 (Kringe ’80 / Amanatidis ’55), Hertha Berlin – Hanovra 96 1-0 (A. Lima ’87).

VfL Wolfsburg, echipa la care sunt legitimaţi Sergiu Radu şi Vlad Munteanu, a jucat duminică seară, după închiderea ediţiei, pe teren propriu, cu Bayer Leverkusen. Tot duminică s-a disputat şi întâlnirea dintre Arminia Bielefeld şi FC Nürnberg.