Știri de ultima orăSportO victorie cât o calificare

România: Lobonţ – Ogăraru, Tamaş, D. Goian, Raţ – Codrea, Ov. Petre, Chivu – Nicoliţă, Mutu – Marica (’70, D. Niculae). Antrenor: Victor Piţurcă.
Olanda: Stekelenburg – Heitinga (’68, Jaliens), Ooijer (’85, Koevermans), Mathijsen, Bouma – Seedorf, Zeeuw, Van Bronckhorst – Van der Vaart, Van Nistelrooy, Robben (’78, Babel). Antrenor: Marco van Basten.
Cartonaşe galbene: Ogăraru, Tamaş, Mutu, Nicoliţă, Codrea / Van Nistelrooy, Mathijsen, Van Bronckhorst.
Au arbitrat: K. Vassaras – D. Bozatsidis, D. Saraidaris (toţi din Grecia).

Tricolorii îşi pot face deja planuri pentru turneul final al CE 2008, după succesul din partida cu „Portocala mecanică“.

Generaţia lui Mutu şi Chivu a ajuns la maturitatea propice performanţei. Dacă mai avea cineva îndoieli în această privinţă, ele au fost spulberate sâmbătă seară, când România a învins, cu 1-0, naţionala Olandei, rezultat care îi aduce pe tricolori foarte aproape de calificarea la turneul final din Austria şi Elveţia.
Jucând pragmatic, România a obţinut o victorie istorică în faţa „Portocalei mecanice“, care va avea o importanţă foarte mare în stabilirea ierarhiei finale a Grupei G. Este primul succes al tricolorilor din cele zece meciuri cu Olanda, fiind, totodată, şi prima victorie a lui Piţurcă din cele patru confruntări cu Van Basten, după două eşecuri şi un egal.

Olandezii au dominat prima repriză

Cele două echipe au abordat meciul cu prudenţă, iar după aproape un sfert de oră de tatonare Olanda a trecut la cârma jocului, iar în minutul 16, Heitinga şi Mathijsen, nemarcaţi în careul nostru, au trecut pe lângă centrarea foarte bună a lui Seedorf. Prima ocazie notabilă a tricolorilor am înregistrat-o în minutul 21, când Chivu a executat periculos o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri. După numai două minute, Bouma a reluat cu capul după o lovitură de colţ, iar mingea, deviată de Chivu, a căzut pe bara transversală, iar apoi Seedorf a şutat puternic din afara careului, însă Lobonţ a avut un reflex extraordinar (’28). Olanda a continuat să preseze, iar Lobonţ a avut din nou o intervenţie foarte bună la şutul lui Van Nistelrooy (’33). Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Mutu a luat o acţiune pe cont propriu şi a şutat puternic, din unghi, însă mingea a trecut pe lângă buturile olandeze.

Gol de trei puncte înscris de Goian

Elevii lui Victor Piţurcă au echilibrat jocul după pauză, fiind mult mai ofensivi, apărând astfel şi oportunităţile de gol. În minutul 66, Mutu a şutat surprinzător din afara careului mare, însă Stekelenburg a respins de sub bara transversală. România a deschis scorul în urma unei faze fixe, în minutul 71: Chivu a centrat din lovitură liberă, Codrea a reluat cu capul de la opt metri, Stekelenburg a respins în faţă până la fundaşul Dorin Goian, care nu a ratat ţinta: 1-0.
„Portocala mecanică“ a ieşit la atac, însă Mutu a mai ameninţat o dată poarta lui Stekelenburg (’74), fără efect pe tabela de marcaj. Batavii au atacat în ultimele minute, dar România s-a apărat organizat şi a respins toate baloanele aruncate în careul lui Lobonţ. O singură, dar mare ocazie a avut trupa lui Van Basten, în ultimele secunde ale partidei, când şutul lui Bouma a fost respins de pe linia porţii de Goian.
„Un pas uriaş spre calificare“ este caracterizarea pe care Victor Piţurcă a făcut-o bătăliei câştigate de la Constanţa. O bătălie care, suntem siguri, va decide soarta războiului, până la capătul căruia tricolorii vor mai fi nevoiţi să susţină trei confruntări, cu Luxemburg, Bulgaria şi Albania.

Preliminarii CE 2008

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în preliminariile Euro 2008:
Grupa A: Armenia – Serbia 0-0, Azerbaidjan – Portugalia 0-2, Polonia – Kazahstan 3-1, Belgia – Finlanda 0-0; Clasament: 1. Polonia 21 puncte, 2. Portugalia 20, 3. Finlanda 19, 4. Serbia 17, 5. Belgia 11, 6. Armenia 9, 7. Kazahstan 7, 8. Azerbaijan 5.
Grupa B: Scoţia – Ucraina 3-1, Insulele Feroe – Franţa 0-6, Italia – Georgia 2-0, Clasament: 1. Scoţia 24 puncte, 2. Franţa 22, 3. Italia 21, 4. Ucraina 13, 5. Lituania 10, 6. Georgia 8, 7. Insulele Feroe 0.
Grupa C: Ungaria – Malta 2-0, Moldova – Turcia 1-1, Grecia – Bosnia Herţegovina 3-2; Clasament: 1. Grecia 22 puncte, 2. Turcia 18, 3. Norvegia 17, 4. Bosnia Herţegovina 13, 5. Ungaria 12, 6. Moldova 6, 7. Malta 5.
Grupa D: Cipru – Ţara Galilor 3-1, Irlanda – Germania 0-0; Clasament: 1. Germania 23 puncte, 2. Cehia 20, 3. Irlanda 15, 4. Slovacia 13, 5. Cipru 13, 6. Ţara Galilor 10, 7. San Marino 0.
Grupa E: Anglia – Estonia 3-0, Croaţia – Israel 1-0. Clasament: 1. Croaţia 24 puncte, 2. Anglia 23, 3. Israel 18, 4. Rusia 18, 5. Macedonia 8, 6. Estonia 4, 7. Andorra 0.
Grupa F: Islanda-Letonia 2-4, Lichtenstein-Suedia 0-3, Danemarca-Spania 1-3; Clasament: 1. Suedia 22 puncte, 2. Spania 22, 3. Irlanda de Nord 16, 4. Danemarca 14, 5. Letonia 9, 6. Islanda 8, 7. Lichtenstein 4.
Grupa G: Slovenia – Albania 0-0, Belarus – Luxemburg 0-1, România – Olanda 1-0; Clasament: 1. România 23 puncte, 2. Olanda 20, 3. Bulgaria 18, 4. Slovenia 10, 5. Albania 9, 6. Belarus 7, 7. Luxemburg 3.