5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEclipsa de la Caracal

Eclipsa de la Caracal

Şi după etapa a noua, echipa patronată de Consiliul Local Caracal este „lanterna roşie“ a seriei a II-a, oltenii „consolidându-şi“ această poziţie din clasament prin cea de-a şaptea înfrângere, 0-2 la Salonta, cu Liberty. În prima repriză, gazdele nu au reuşit să pună în pericol poarta oaspeţilor, datorită evoluţiei destul de bune a jucătorilor olteni. În minutul 60, la o centrare în faţa porţii lui Zdrîncă, juniorul Bajner a marcat din apropiere, profitând de neatenţia fundaşilor centrali ai echipei caracalene. Peste un sfert de oră, la un şut din afara careului mare al lui Iambor, Zdrîncă a încasat al doilea gol. Deznodământul meciului ar fi putut fi altul dacă Al. Şerban, singur cu portarul, n-ar fi ratat din zece metri (’80), dacă golul lui Militaru, marcat în condiţii regulamentare, la un corner, ar fi fost validat (’86) şi dacă arbitrul ar fi acordat penalti la un fault asupra lui Firţulescu (’90). „Dacă echipa nu îşi revine, gluma se îngroaşă… Până la sfârşitul turului, avem patru meciuri acasă pe care trebuie să le abordăm la victorie. Nu este uşor, dar suntem condamnaţi să câştigăm“, a spus secundul George Biţă. În meciul de la Salonta, FC Caracal a jucat în formaţia: Zdrîncă – Năuiu, Militaru, Ignat – Sandu, Bertea, Koko, Firţulescu, D. Mihai – Bobonete, Stemat. Au mai jucat: Aria, Piko, Şerban.