spectatori: 4.600.
Germania: Fritz, Lichtlein, Gensheimer (3), Roggisch, Allendorf (2), Hermann (1), Strobel (1), Preib (2), Velyky (2), Glandorf (2), Oprea (3), Klimovets (3), Kraus (5), Kehrman (6), Sprenger (1). Antrenor: Heiner Brand.
România: Stănescu, Laufceac, Iacob (1), Fenici, Voina (1), Buricea (2), Filip, Roşca, Stavrositu (5), Şania (6), Toma (4), Savenco (1), Georgescu (1), Rohozneanu (4), Irimescu (3). Antrenor: Aihan Omer.
Au arbitrat: Poladenko/Chernega (Rusia).

Naţionala de handbal masculin a României a pierdut meciul amical disputat în Germania în faţa campioanei mondiale en-titre, cu scorul de 31-28 (16-16). În ciuda rezultatului final, elevii lui Aihan Omer, care a debutat ca selecţioner cu această ocazie, au făcut un joc foarte bun, au evoluat curajos, nefiind intimidaţi de numele adversarilor, printre care     s-au numărat şi opt campioni mondiali în 2007.
Partida a stat sub semnul echilibrului, nici una dintre echipe nereuşind să se desprindă, singurul avantaj de două goluri din prima repriză avându-l nemţii, scor 9-7, însă pentru foarte puţin timp, România revenind imediat la capătul unor faze spectaculoase. La cabine s-a intrat la egalitate, 16-16, după ce Germania a înscris în ultima secundă. Nici în partea secundă lucrurile nu au stat altfel, Germania şi România mergând braţ la braţ până în minutul 50, scor 27-26. Gazdele s-au desprins decisiv pentru câştigarea meciului în minutul 55, scorul fiind 29-26, diferenţa de trei goluri păstrându-se până la final, când tabela de marcaj s-a oprit la scorul de 31-28.