Știri de ultima orăSportŞtiinţa, afară din Cupă

Pandurii: Dossey – Popete (’56, Mândrean), Rus, Chibulcutean (’91, Rusu), Djapka – Vasilache, Vătavu, Stângă, I. Iordache – L. Mihai, Piţurcă (’63, Stromajer). Antrenor: Eugen Neagoe.
Universitatea: Bornescu – Ciucă, D. Stoica, Mitchell – Dănănae, Gărgălie, A. Ionescu (’44, Dina), Rose – Wobay (‘113, Luţu), Baird, Tănasă (’55, Fl. Costea). Antrenor: Daniel Mogoşanu.
Cartonaşe galbene: Stângă, Vasilache, Rus, Stromajer / Mitchell, Ciucă, Baird, Dina.
Au arbitrat: C. Balaj – Z. Szekely, M. Nagy.

Pandurii Târgu Jiu a învins după prelungiri Universitatea Craiova prin golul lui Stromajer şi s-a calificat în optimile Cupei României.

Atât Pandurii Târgu Jiu, cât şi Universitatea Craiova au căutat ieşirea din criză în meciul de Cupa României, însă jocul celor două formaţii în prima parte a fost anost. Gorjenii nu se mai întâlniseră cu succesul de două meciuri, iar juveţii de şapte, şi dacă nu ar fi fost obligatoriu să fie desemnat un învingător ecuaţia câştigătoarei ar fi rămas nerezolvată. Doar de dorinţa de a câştiga nu pot fi suspectaţi fotbaliştii trimişi de cei doi antrenori pe gazon, însă mijloacele de exprimare au fost modeste. Calificarea s-a disputat între cele două careuri de şaisprezece metri, Bornescu şi Dossey având puţine emoţii. Înlocuitorul lui Guso, Ibrahim Dossey, a reţinut în minutul 7 şutul slab al lui Rose, iar „Pepe“ Bornescu pe cel al lui Vasilache, câteva momente mai târziu.
O fază spectaculoasă derulată pe partea stângă, cu Piţurcă şi Iordache în prim-plan, l-a pus pe Stângă în postură de finalizator, dar şutul său din interiorul careului a trecut peste poartă (’20). Pandurii au combinat mai mult şi Iordache l-a driblat pe Dănănae în careul Universităţii, dar nu a găsit soluţia potrivită să continue eficient (’30). Ştiinţa a avut şansa de a deschide scorul pe finalul primei reprize, dar Dossey şi-a salvat echipa. Popete a făcut o preluare de curtea şcolii, Ionescu a profitat, l-a lansat pe Rose, dar australianul nu l-a putut învinge pe portarul ghanez în situaţie de unu la unu (’42). Două lovituri libere, câte una de fiecare parte, au reprezentat tot atâtea speranţe pentru fanii celor două grupări, însă Popete şi Stoica au dezamăgit prin execuţiile lor.

Luptă oarbă, fără efect

Ştiinţa a fost mai interesată de gol la reluare, judecând după schimbările efectuate de interimarul Mogoşanu. Dina şi Costea au fost trimişi pe teren, în timp ce Neagoe a mutat cu Mândrean în locul defensivului Popete. Totuşi, deschiderea scorului putea veni pentru gazde, prin Piţurcă junior. Fiul selecţionerului a scăpat singur cu Bornescu şi a şutat slab în goal-keeper-ul oaspeţilor, spre iritarea spectatorilor din tribune, care i-au cerut lui Neagoe din ce în ce mai insistent să-l cheme lângă el pe bancă. „Geană“ s-a conformat, intrarea lui Stromajer fiind salutată de public.
Rose s-a mai aflat o dată în faţa lui Dossey, a trecut mingea pe lângă acesta, însă Rus a intervenit din faţa lui Baird. Preţ de câteva minute focul, la propriu, din galeria Universităţii a acaparat atenţia publicului, pompierii fiind pregătiţi să intervină să stingă incendiul din tribune, dar spiritele s-au calmat. Spectatorii de la „oficială“ au început să încurajeze echipa lui Neagoe şi efectul putea să fie vizibil şi pe tabelă dacă Vasilache nu rata din interiorul careului, şut peste poartă. Şi Liviu Mihai a avut şansa sa, dar s-a încurcat în minge şi Ciucă a avut timp să intervină (’83).
De partea cealaltă, Costea putea deveni erou pentru Universitatea, însă Dossey nu a fost de acord. Atacantul lui Mogoşanu a trimis puternic din lovitură liberă de la 16 metri şi portarul ghanez a salvat în lateral cu un reflex extraordinar (’87). Dossey a reţinut şi torpila lui Stoica şi Balaj a anunţat prelungirile.

Mititelu l-a certat pe Costea

Imediat după expirarea timpului regulamentar, finanţatorul Universităţii, Adrian Mititelu, a coborât în iarbă şi l-a certat pe Florin Costea. Mititelu i-a reproşat că nu i-a pasat lui Wobay, care ar fi rămas singur cu portarul la o fază petrecută în repriza a doua. Florin Costea a părut afectat de reproşurile patronului, fiind calmat şi încurajat de Bornescu pe toată durata pauzei.
Prelungirile au debutat furtunos, L. Mihai, Stromajer şi Djapka fiind, pe rând, blocaţi în careul advers în aceeaşi fază. Stromajer a ochit vinclul porţii lui Bornescu în minutul 107, dar balonul s-a înălţat prea mult. Vârful sloven nu a mai ratat însă ţinta în minutul 112, când a marcat cu capul din şase metri. Iordache a centrat în forţă de pe stânga, Bornescu a respins eronat şi Stromajer a calificat Pandurii în optimile Cupei României.

Cupa României, 16-imi

Rezultate: Jiul Petroşani – Farul Constanţa 3-2, FC Drobeta Turnu Severin – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-3, Prefab Modelu – Poli Timişoara 0-3, FC Săcele – CFR Cluj 0-3, FC Braşov – Gloria Bistriţa 1-0, Concordia Chiajna – Oţelul Galaţi 0-6, Mureşul Deva – Poli Iaşi 2-3, ACU Arad – Dacia Mioveni 0-2, Tricolorul Breaza – Gloria Buzău 0-1, FC Baia Mare – Unirea Urziceni 1-4, Sănătatea Cluj – UTA Arad 1-0, „U“ Cluj – FC Vaslui 3-0, FCM Bacău – Steaua 0-4, FCM II Bacău – Rapid 0-3, Pandurii – Universitatea Craiova 1-0. Partida Progresul Bucureşti – Dinamo s-a jucat aseară, după închiderea ediţiei. Optimile de finală ale competiţiei sunt programate pe 5 decembrie.