8 C
Știri de ultima orăSportPavel a rămas în luptă

Pavel a rămas în luptă

Tenismanul român Andrei Pavel (foto) a izbutit marţi seară să se califice în turul secund la US Open, după ce l-a învins pe germanul Dominik Meffert (236 ATP) în patru seturi. „Cneazul“, care se află la cea de a 11-a prezenţă la turneul de la New York, a avut un început modest de partidă, fapt speculat de adversarul său, care a câştigat primul set cu 6-3. Pavel a echilibrat partida şi a reuşit să revină în setul secund, pe care şi l-a trecut în cont cu 6-3. Prinzând curaj, românul şi-a adjudecat şi setul al treilea, cu 6-2, iar Meffert s-a „agăţat“ de cel de-al patrulea, echilibrul menţinându-se până în game-ul unsprezece, când „Cneazul“ a reuşit break-ul decisiv. În turul secund, Andrei Pavel îl va întâlni pe croatul Ivan Ljubicic, cap de serie numărul 12, acesta trecând în turul inaugural de belgianul Kristof Vliegen, cu scorul de 6-1, 7-6 (1), 6-1. Pentru victoria obţinută, „Cneazul“ a primit un cec în valoare de 27.500 de euro.  Iată rezultatele celorlalte partide din primul tur disputate marţi seară: Lleyton Hewitt (nr. 16) – Amer Delic 6-2, 6-4, 6-2; James Blake – Michael Russell (65 ATP) 7-6, 6-3, 7-6; Novak Djokovic – Robin Haase 6-2, 6-1, 6-3; Radek Stepanek – Carlos Berlocq 7-6, 6-7, 6-4, 6-2; Juan Monaco (nr. 23) – Edouard Roger-Vasselin 6-2, 3-6, 6-1, 7-5; Juan Ignacio Chela (nr. 20) – Mike McClune 6-2, 6-1, 7-6 (7-0); Andy Murray – Pablo Cuevas 6-2, 6-3, 6-0; Jonas Bjorkman – Juan Pablo Guzman 6-3, 7-6, 6-2.