Știri de ultima orăSportSteaua n-a strălucit la Borisov

Steaua n-a strălucit la Borisov

Liga Campionilor

Bate Borisov – Steaua 2-2

Au marcat: Filipenko ’40, Blizniuk ’90+3 / D. Goian ’58, N. Dică ’84.Bate Borisov: Fedorovici – Kazanţev, Radkov, Filipenko, Haguş – P. Platonov (Sivakov, ’83), Lihtarovici (Kriveţ, ’54), Ermakovici (Javnercik, ’67), Stasevici – Blizniuk, D. Platonov. Antrenor: Igor Kriuşenko.Steaua: Zapata – Golanski, D. Goian, Rada (Lovin, ’59), P. Marin – Nicoliţă (Zaharia, ’75), Rădoi, Pleşan, Croitoru (Bicfalvi, ’55) – N. Dică, Neaga. Antrenor: Gheorghe Hagi.Cartonaşe galbene: Haguş / Rădoi, Pleşan, Golanski. A arbitrat: Matteo Simone Trefoloni (Italia).

Vicecampioana României este aproape de a doua calificare consecutivă în grupele Ligii Campionilor şi a cincea în total.

În acest sezon, vicecampioana României, Steaua Bucureşti, ne-a obişnuit să joace prost şi să câştige. Până miercuri seară, când a întâlnit în deplasare pe Bate Borisov, trupa lui Gică Hagi obţinuse cinci victorii din tot atâtea meciuri. În disputa cu campioana din Belarus, jocul Stelei a fost din nou neconvingător, iar remiza înregistrată la finalul celor 90 de minute de joc, 2-2, a fost echitabilă.

Bate a condus prin golul lui Filipenko (’40), Steaua a întors scorul după reuşitele lui D. Goian (’58) şi N. Dică (’84), dar a ratat victoria în ultimele secunde, când a punctat Blizniuk (’90+3). Să remarcăm că toate cele patru goluri au fost marcate în urma unor faze fixe.

În urma acestui rezultat, Steaua este aproape de a doua calificare consecutivă în grupele Ligii Campionilor şi a cincea în total.

Dică, jucătorul decisiv

Prima repriză a fost lipsită de spectaculozitate, remarcându-se doar determinarea gazdelor şi jocul fără orizont al steliştilor. Timp de 40 de minute, am notat doar două faze la fiecare poartă, trecute în dreptul lui Ermakovici (’24) şi Stasevici (’30), respectiv al lui Dică (’25, gol anulat pentru ofsaid; ’36, boltă respinsă de portar).

Bate a reuşit să deschidă scorul în finalul primei părţi: după o lovitură liberă a lui Stasevici, apărarea stelistă a ezitat în bloc, iar Filipenko a reluat în plasă din marginea careului mic: 1-0 (’40).

Şi în partea secundă Steaua a avut dificultăţi la construcţie, însă a reuşit să egaleze după o fază fixă: Dică a centrat din lovitură liberă, iar Goian a trimis imparabil cu capul: 1-1 (’58). Imediat după gol, Steaua s-a descătuşat, a combinat frumos, având chiar şansa preluării conducerii, însă Nicoliţă a şutat în bara porţii lui Fedorovici (’67), iar Dică (’74), Pleşan (’76) şi Zaharia (’80) nu l-au putut învinge pe goal-keeper-ul echipei din Borisov. Steaua a trecut în avantaj în minutul 84, când Dică a transformat, în stilu-i caracteristic, o lovitură liberă de la 25 de metri. În prelungiri, elevii lui Hagi au fost taxaţi pentru un moment de neatenţie, gazdele egalând în ultimele secunde, după o lovitură liberă, prin Blizniuk, care a reluat cu capul de lângă Rădoi: 2-2 (’90+3).

Manşa secundă va avea loc pe 29 august, în Ghencea.

Liga Campionilor, turul 3 preliminar

Rezultatele înregistrate miercuri în partidele din prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor: Toulouse (Franţa) – Liverpool (Anglia) 0-1 (Voronin ’43); Tampere United (Finlanda) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 0-3 (Koppinen ’19, Y. Kone ’21, ’81); Spartak Moscova (Rusia) – Celtic Glasgow (Scoţia) 1-1 (Pavliucenko ’42 – Hartley ’21); Bate Borisov (Belarus) – Steaua Bucureşti (România) 2-2 (Radkov ’40, Blizniuk ’90+3 – D. Goian ’57, Dică ’84); FK Sarajevo (Bosnia) – Dinamo Kiev (Ucraina) 0-1 (Şaţkih ’13); Fenerbahce Istanbul (Turcia) – Anderlecht Bruxelles (Belgia) 1-0 (Alex ’32); FC Zurich (Elveţia) – Beşiktaş Istanbul (Turcia) 1-1 (Alphonse ’90+6 – Delgado ‘4); Werder Bremen (Germania) – Dinamo Zagreb (Croaţia) 2-1 (Hugo Almeida ’46, Jensen ’85 – Balaban ’45); Red Bull Salzburg (Austria) – Şahtior Doneţk (Ucraina) 1-0 (Zickler ’10, din penalti); Ajax Amsterdam (Olanda) – Slavia Praga (Cehia) 0-1 (Kalivoda ’74, din penalti); Sparta Praga (Cehia) – Arsenal Londra (Anglia) 0-2 (Fabregas ’72, Hleb ’90); FC Sevilla (Spania) – AEK Atena (Grecia) 2-0 (Luis Fabiano ’48, Kanoute ’67). Partidele retur se vor disputa pe 28 şi 29 august.