11.4 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAlin Stoica nu are loc în Cupa UEFA

Alin Stoica nu are loc în Cupa UEFA

KAA Gent, echipa belgiană la care este legitimat mijlocaşul român Alin Stoica, a ratat calificarea în turul al doilea preliminar al Cupei UEFA. Belgienii au fost învinşi, cu scorul de 2-1, în deplasare, de formaţia daneză Aalborg, în manşa a doua a turului trei al Cupei Intertoto. În tur, cele două echipe remizaseră, scor 1-1. Pentru danezi au marcat Califf (’31) şi Johansson (’79), în timp ce golul lui Gent a purtat semnătura lui Olufade (’27). La oaspeţi, Alin Stoica a fost titular şi a rămas în teren până în minutul 82, când a fost înlocuit cu Bryan Ruiz. Meciul dintre Aalborg şi Gent a fost condus de o brigadă românească, la centru fiind delegat Sorin Corpodean.
Tot în turul al treilea al Cupei Intertoto, Dacia Chişinău din Republica Moldova a fost zdrobită cu 4-0 în Germania de Hamburg SV, după ce în tur izbutise un rezultat de egalitate, 1-1. Moldovenii au rezistat pe „Aol Arena“ fără să primească gol numai o repriză, în partea a doua nemţii punctând de patru ori prin Kompany (’50), Van Der Vaart (’71), Benjamin (’76) şi Jarolim (’89).
Iată rezultatele înregistrate în turul al treilea al Cupei Intertoto: Rubin Kazan – Rapid Viena 0-0 (în tur 1-3), Hamburg – Dacia Chişinău 4-0 (în tur 1-1), FC Utrecht – Hammarby 1-1 (în tur 0-0), Aalborg – Gent 2-1 (în tur 1-1),  OFI Creta – Tobol Kostanay 0-1 (în tur 0-1), Uniao Leiria -Hajduk Kula 1-0, 4-1 după prelungiri, (în tur 0-1), Blackburn – Vetra 4-0 (în tur 0-2), Trabzonspor – Oţelul Galaţi 1-2 (în tur 1-2), Lens – Chernomoreţ Odessa 3-1 (în tur 0-0), Sampdoria – Chernomoreţ Varna 1-0 (în tur 1-0), Atletico Madrid – Gloria Bistriţa 1-0 (în tur 1-2).