17 C
Știri de ultima orăSportAmatorii, egali cu Chimia

Amatorii, egali cu Chimia

Fără să se teamă de caniculă, selecţionata de fotbalişti amatori a Olteniei şi Petrom Chimia Craiova au disputat ieri-dimineaţă un meci amical, pe terenul de la Combinat. La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 2-2. Pentru formaţia din liga a III-a au marcat Chivu şi Lopăţel, iar golurile amatorilor au fost reuşite de Vintilă şi O. Mărăcine. „Sunt foarte mulţumit de rezultat, având în vedere adversarul, dar mai ales de jocul echipei mele. Încep să se lege pasele. Suntem pe un drum bun şi cred că avem şanse mari să jucăm finala Campionatului Naţional pentru amatori şi să o şi câştigăm“, a spus ieri antrenorul amatorilor olteni, Sorin Pătraşcu. Acesta a trimis în teren următoarea echipă: Tabacu – Dimian, Iovan, Rotaru, Enache – Mărăcine, Stuparu, Chiliman, Bădoi – Vintilă, Goge. În repriza secundă au mai jucat: Ionele, Ochea, Guţă, Gae şi Stănculescu. De partea cealaltă, Chimia, formaţie antrenată de Ilie Tilea, a jucat în formula: Truşcă – Iova, Cârciumaru, Lisei, Lopăţel – Tomescu, Popa, Coancă, Goiceanu – Chivu, Năboiu. Au mai intrat: Cojocaru, Anghelache, Marciu, Mitroi şi Ilie Gheorghe. Chimia va juca mâine un nou amical cu RA Apă, iar în week-end va participa la memorialul „Cristi Neamţu“ de la Ostroveni. Amatorii vor susţine următorul test de verificare duminică, în Bănie, cu Minerul Berbeşti.